Aleksander Buksa w Genoi

Piłka nożna
Aleksander Buksa w Genoi
fot. PAP
Aleksander Buksa przenosi się do Serie A.

Aleksander Buksa został piłkarzem Genoa CFC 1893 – poinformował włoski klub. 18-letni napastnik przeszedł do 11. zespołu minionego sezonu Serie A na zasadzie wolnego transferu, gdyż jego umowa z Wisłą Kraków wygasła 30 czerwca.

Krakowski klub będzie musiał zadowolić się ekwiwalentem za wyszkolenie, które według nieoficjalnych szacunków może wynieść około 200 tysięcy euro.

 

18-letni Buksa był piłkarze Wisły od połowy 2012 roku. Wcześniej trenował w Bronowiance Kraków i AP21 Kraków. W ekstraklasie zadebiutował 22 kwietnia 2019 roku w meczu z Wisłą Płock. Pierwszą bramkę zdobył 23 sierpnia 2019 w spotkaniu z Jagiellonią Białystok. Miał wtedy 16 lat i 220 dni, dzięki czemu został najmłodszym strzelcem gola w ekstraklasie w historii Wisły.

 

Latem ubiegłego roku władze "Białej Gwiazdy" ogłosiły, że z napastnikiem podpisały kontrakt ważny do 30 czerwca 2024 roku. Potem okazało się, że umowa jest formalnie ważna tylko do 30 czerwca 2021 roku, a jej przedłużenie o trzy lata zawodnik miał parafować w styczniu, gdyż skończy 18 lat. Buksa nie zrobił jednak tego i dlatego mógł teraz się związać z Genoą.

 

 

Były już wiślak jest uznawany za jednego z najzdolniejszych polskich napastników. Do tej pory zagrał w 38 meczach ekstraklasy, w których zdobył cztery bramki. Ostatni sezon nie był jednak dla niego udany. Zagrał tylko w 13 spotkaniach i nie powiększył dorobku bramkowego. W uzyskaniu lepszego bilansu przeszkodziły m.in. problemy zdrowotne.

 

W Genoi jesienią 2018 roku z powodzeniem grał Krzysztof Piątek, który przeszedł tam z Cracovii. Zawodnikiem tego klubu był także Filip Jagiełło. W 2015 roku Wisła sprzedała tam swojego chorwackiego pomocnika – Petara Brleka.

 

Aleksander Buksa jest młodszym bratem Adama, obecnie zawodnika New England Revolution, występującego w amerykańskiej lidze MLS.

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie