Champions Chess Tour: Magnus Carlsen przegrał w półfinale

Norweg Magnus Carlsen przegrał po dogrywce z Lewonem Aronianem z Armenii, a Rosjanin Władisław Artemiew także w dodatkowych partiach pokonał Chińczyka Lirena Dinga w półfinale Goldmoney Asian Rapid, siódmego z cyklu turniejów online szachów szybkich Champions Chess Tour.

Mistrz świata Carlsen, od 10 lat niezmienny lider rankingu FIDE, po wygranej w czwartek 2,5:1,5 w piątkowym rewanżu przegrał pierwszą partię białymi, dwie kolejne zremisował i poniósł porażkę także w czwartej, co oznaczało przegraną 1:3 i konieczność dogrywki w partiach błyskawicznych. Obydwie wygrał Aronian, co oznacza, że Norweg nie sięgnie po trzecie z rzędu zwycięstwo w cyklu.

Ding pierwszy mecz z Artemiewem zakończył po trzech partiach (2,5:0,5), w rewanżu przegrał jednak 1,5:2,5 i również doszło do dodatkowej rozgrywki. W niej Rosjanin zwyciężył 1,5:0,5 i pierwszy raz w karierze awansował do finału cyklu CCT.

W sobotę i niedzielę Aronian i Artemiew zagrają o zwycięstwo w turnieju, a Carlsen z Dingiem o trzecie miejsce.

Meltwater Champions Chess Tour, czyli organizowana przez Play Magnus Group szachowa Liga Mistrzów, z sumą nagród 1,5 mln dolarów, składa się z 10 imprez rozgrywanych w kolejnych miesiącach.

W Goldmoney Asian Rapid pula wynosi 100 tys. dolarów, a zwycięzca otrzyma 30 tys. Szachiści rywalizują w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię. 16 uczestników rozegrało najpierw w ciągu trzech dni 15 rund systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych awansowało do fazy pucharowej, w której odbywają się dwudniowe mecze (cztery partie dziennie) - ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał.

Jan-Krzyszto Duda w czwartym starcie w tegorocznym cyklu drugi raz awansował do ćwierćfinału, gdzie uległ Dingowi 2:2 i 1:3. Polak zdobył kolejne punkty do klasyfikacji generalnej.

Champions Chess Tour zakończy się 3 października i po raz pierwszy w historii wyłoni najlepszego zawodnika sezonu w rywalizacji online.