Euro 2020. Włochy zagrają w półfinale z Hiszpanią! Belgia poza turniejem

Lorenzo Insigne strzelił drugiego gola dla reprezentacji Włoch w ćwierćfinałowym meczu z Belgią.

Reprezentacja Włoch pokonała drużynę Belgii 2:1 w piątkowym ćwierćfinale Euro 2020 w Monachium. We wtorkowym półfinale na stadionie Wembley w Londynie "Azzurri" zagrają z reprezentacją Hiszpanii. Belgowie żegnają się z turniejem.

To był mecz, o który kibice i dziennikarze z całej Europy mówili, że jest to przedwczesny finał. Wszystko dlatego, że zarówno reprezentacja Włoch, jak i Belgii w eliminacjach odniosły komplet zwycięstw, a i w turnieju Euro 2020 były do tej pory niepokonane. Los sprawił, że obie drużyny, będące w gronie faworytów do złotego medalu, trafiły na siebie już na etapie ćwierćfinału.

Pierwszą sytuację podbramkową Belgowie stworzyli już w pierwszej minucie. Kevin De Bruyne zagrał precyzyjne podanie do Romelu Lukaku, którego skutecznie powstrzymał jednak Gianluigi Donnarumma.

W 13. minucie po dośrodkowaniu Lorenzo Insigne z rzutu wolnego do piłki w polu karnym doszedł Leonardo Bonucci, który wbił ją do bramki Belgów. Włosi oszaleli ze szczęścia, jednak po weryfikacji VAR okazało się, że włoski obrońca był na pozycji spalonej. Bramka nie została uznana.

Rozdrażnieni Belgowie ruszyli do ataków. Najpierw strzał Tielemensa zablokowali belgijscy obrońcy, a następnie po dośrodkowaniu "Czerwonych Diabłów" z rzutu rożnego świetnie interweniowali Bonucci i Chiellini.

W 22. minucie świetną indywidualną akcję przeprowadził Kevin de Bruyne, który uderzył z 16 metrów. Kapitalną interwencją popisał się Donnarumma, który rzucił się w prawy róg bramki i - dzięki dużemu zasięgowi rąk - zdołał odbić piłkę.

Cztery minuty później ruszył Romelu Lukaku, który zatańczył w polu karnym przed Chiellinim, po czym oddał strzał w długi róg bramki Włochów. Po raz kolejny fantastyczną paradą popisał się włoski bramkarz Milanu.

W odpowiedzi Włosi przeprowadzili trzy akcje ofensywne. Za pierwszym i drugim razem dobrze interweniowali we własnym polu karnym obrońcy Belgii. Za trzecim razem Lorenzo Insigne uderzył sprzed pola karnego, jednak posłał piłkę ponad bramką rywala.

W 31. minucie reprezentanci Włoch wykorzystali błąd belgijskich obrońców i objęli prowadzenie. Marco Verratti zagrał piłkę do Nicolo Barelli, który natychmiast uderzył z ostrego kąta, umieszczając piłkę w bramce Thibauta Courtoisa.

Dziesięć minut później "Azzurri" mogli prowadzi 2:0, ale po rozegraniu rzutu rożnego i strzale Federico Chiesy sprzed pola karnego piłka przeszła tuż obok słupka bramki Belgii.

Chwilę później kapitalną indywidualną akcją popisał się Lorenzo Insigne, który przymierzył i oddał strzał z 18 metrów. Piłka wylądowała tuż obok słupka bramki rozpaczliwie interweniującego Thibauta Courtoisa. Reprezentacja Włoch podwyższyła prowadzenie na 2:0.

Dosłownie minutę później Giovanni Di Lorenzo starł się w polu karnym z Jeremym Doku, lekko go popychając. Sędzia natychmiast podyktował rzut karny dla reprezentacji Belgii, a po weryfikacji wideo podtrzymał swoją decyzję. Do piłki na jedenastym metrze podszedł Romelu Lukaku, który uderzył pewnie i bardzo mocno. Nie dał szans na obronę Donnarummie. Tuż przed przerwą Belgowie strzelili gola kontaktowego.

Od początku drugiej połowy Włosi nie zmienili stylu gry, cały czas naciskali i kreowali kolejne akcje ofensywne. W 47. minucie Insigne podał do Chiesy, który uderzył z dystansu, ale posłał piłkę obok bramki Belgii.

W 55. minucie w pole karne Włochów wpadł Jeremy Doku, jednak po jego dośrodkowaniu skutecznie interweniował Donnarumma. Pięć minut później Belgowie stworzyli sobie stuprocentową sytuację do zdobycia bramki! Doku podał do De Bruyne, który dośrodkował przed pole karne w kierunku Lukaku. W odległości metra od bramki uderzył jednak w Spinazzolę, a przy próbie dobitki nie trafił w piłkę. Piłka wyszła na rzut rożny!

Chwilę później oglądaliśmy prawdziwą wymianę ciosów. W 69. minucie Thibaut Courtois z trudem odbił piłkę po strzale Lorenzo Insigne. Minutę później Lukaku tuż przed bramką Włochów nie zdołał doskoczyć do dośrodkowania Mertensa, który chwilę wcześniej wszedł na boisko.

W 84. miuncie strzału z dystansu spróbował Doku, ale piłka minęła bramkę Włochów. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. Włosi wywalczyli awans do półfinału, w którym zagrają z reprezentacją Hiszpanii. Spotkanie zostanie rozegrane we wtorek 6 lipca w Londynie. Belgia, podobnie jak Szwajcaria, pożegnała się w piątek z turniejem.

Belgia - Włochy 1:2 (1:2)

Bramki: Lukaku 45+2 (k) - Barella 31, Insigne 44

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen - Thomas Meunier (70. Nacer Chadli, 73. Dennis Praet), Axel Witsel, Youri Tielemans (69. Dries Mertens), Thorgan Hazard - Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku, Jeremy Doku

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Leonardo Spinazzola (79. Emerson) - Nicolo Barella, Jorginho, Marco Verratti (74. Bryan Cristante) - Federico Chiesa (90+1. Rafael Toloi), Ciro Immobile (74. Andrea Belotti), Lorenzo Insigne (79. Domenico Berardi)

Żółte kartki: Tielemans - Verratti