Euro 2020: Kuriozum czy słuszny pomysł? Petycja ws. powtórzenia meczu Francja - Szwajcaria cieszy się dużym poparciem

Yann Sommer obronił rzut karny wykonywany przez Kyliana Mbappe.

Blisko ćwierć miliona osób podpisało się pod petycją dotyczącą powtórzenie meczu Francja - Szwajcaria rozgrywanego w ramach 1/8 finału Euro 2020. Co jest powodem złożenia petycji przez kibiców? Ich zdaniem, Yann Sommer nie stał na linii w momencie wykonywania ostatniego rzutu karnego, kiedy obronił Szwajcar strzał Kyliana Mbappe. Do ćwierćfinału turnieju awansowali "Helweci", którzy wygrali serię "jedenastek" 5:4.

"Trójkolorowi", mający w swoim składzie takie gwiazdy jak Paul Pogba, Antoine Griezmann, Kylian Mbappe, Karim Benzema czy N'Golo Kante, teoretycznie mieli dominować w stolicy Rumunii i zepchnąć znacznie niżej notowanych Szwajcarów do defensywy. Bramki dla triumfatorów mundialu sprzed trzech lat miały być tylko kwestią czasu.

Takie prognozy zupełnie nie sprawdziły się w pierwszej połowie, po której powody do radości mieli wyłącznie "Helweci". W 15. minucie po główce Harisa Seferovica objęli prowadzenie, ale wcale nie skupili się później na defensywie i rozbijaniu ataków rywali - sami też próbowali prowadzić grę, i to z niezłym skutkiem.

Po zmianie stron lewą stroną boiska rajd przeprowadził Steven Zuber i gdy przekroczył linię pola karnego, został sfaulowany przez Benjamina Pavarda. Początkowo argentyński arbiter Fernando Rapallini faulu nie zauważył, ale na sygnał sędziego VAR obejrzał powtórkę i zmienił decyzję.

Do piłki podszedł Ricardo Rodriguez, ale jego strzał z 11 metrów obronił bramkarz Hugo Lloris. To był moment przełomowy, bowiem - jak wyliczył serwis statystyczny Opta - dokładnie cztery minuty i trzy sekundy później Francja prowadziła 2:1. Dwukrotnie bramkarza "Helwetów" pokonał Benzema, najpierw po podaniu Mbappe, a potem - Griezmanna.

W 75. minucie pięknym, technicznym strzałem z ponad 20 metrów prosto w "okienko" popisał się Paul Pogba. Jednak tak jak we wcześniejszym spotkaniu w Kopenhadze Chorwaci, przegrywając z Hiszpanią 1:3, doprowadzili do dogrywki, tak i w stolicy Rumunii 90 minut nie wystarczyło do wyłonienia zwycięzcy.

"Helweci" z czasem zaczęli wyprowadzać coraz groźniejsze ataki. Wpłynęły na to zmiany, na jakie zdecydował się selekcjoner Vladimir Petković, który na plac gry wprowadził m.in. Kevina Mbabu i Mario Gavranovica.

Pierwszy z rezerwowych popisał się asystą przy drugim golu głową Seferovica w 81. minucie, a w 90. po prostopadłym podaniu od Granita Xhaki z zimną krwią akcję wykończył Gavranović. W doliczonym czasie obie ekipy miały jeszcze okazje na zdobycie czwartej bramki, ale Szwajcar źle przyjął piłkę, a Francuz trafił w poprzeczkę...

Przy prowadzeniu Szwajcarii 5-4 w serii rzutów karnych do "jedenastki" podszedł Mbappe, największa gwiazda Paris Saint-Germain, reprezentacji Francji i tym razem jednak się nie popisał. Jego uderzenie obronił Sommer.

Duża rzesza fanów "Trójkolorowych" nie godzi się z takim obrotem spraw. Między innymi według informacji podanych przez "RTL Sport", za pośrednictwem serwisu "Les Lignes Bougent", ponad 240 tys. osób podpisało się pod petycją o powtórzenie tego feralnego meczu dla Francuzów. Zwolennicy petycji są zdania, że Sommer podczas strzału Mbappe nie stał już na linii bramkowej.

Przepisy mówią jasno, że podczas wykonywania rzutu karnego bramkarz, aż do momentu dotknięcia piłki przez wykonującego rzut karny, musi dotykać linii bramkowej co najmniej jedną nogą. Z kolei golkiper może poruszać się po linii bramkowej.

Koniec końców arbitrzy nie zdecydowali się na powtórzenie tego rzutu karnego, dlatego to Szwajcaria awansowała do ćwierćfinału Euro 2020. Powtórki pokazały, że Sommer na moment podskoczył, jednak kiedy Mbappe oddał strzał jego lewa stopa dotykała piętą linii bramkowej.