Euro 2020: Szwajcaria - Hiszpania. Awans Hiszpanii po karnych

Ruben Vargas zmarnował ostatniego karnego dla Szwajcarii.

Hiszpania awansowała do półfinału Mistrzostw Europy 2020. Podopieczni Luisa Enrique wyeliminowali Szwajcarów po serii rzutów karnych.

Spotkanie rozpoczęło się idealnie dla Hiszpanów - w 8. minucie otworzyli wynik. Pierwotnie gol został uznany jako trafienie Jordiego Alby. Dośrodkowanie z rzutu rożnego zamknął defensor Barcelony, który uderzył piłkę lewą nogą, a futbolówka wpadła do siatki po tym, jak odbiła się od Denisa Zakarii. Jak się jednak okazało, gol został zapisany na konto szwajcarskiego pomocnika.

Jakby tego było mało, kilkanaście minut później Szwajcarzy stracili kluczowego piłkarza. Breel Embolo nabawił się kontuzji i w 23. minucie na murawie zastąpił go Ruben Vargas. W kolejnych minutach obie drużyny starały się zagrozić bramkarzom przeciwników między innymi po stałych fragmentach gry, jednak żadnej z reprezentacji nie udało się zmienić rezultatu. Do przerwy 1:0 dla faworytów.

W 56. minucie Zakaria był bliski wpisania się na listę strzelców po raz drugi - tym razem jednak był o krok od skierowania piłki do bramki Hiszpanów. Futbolówka po jego uderzeniu głową po centrze z rzutu rożnego o centymetry minęła bramkę strzeżoną przez Unaia Simona. Co nie udało się Zakarii, wyszło Xherdanowi Shaqiriemu w 68. minucie. Remo Freuler wykorzystał niezdecydowanie hiszpańskich defensorów, dograł do kapitana reprezentacji Szwajcarii, a ten skierował futbolówkę do siatki.

Radość Szwajcarów nie trwała jednak długo. Kilka chwil później z boiska wyleciał Freuler, który brutalnie potraktował Gerarda Moreno. Sędzia nie miał wątpliwości - pokazał czerwoną kartkę pomocnikowi Atalanty Bergamo. Choć Hiszpanie grali przez kilkanaście minut w przewadze jednego zawodnika, nie zdołali rozstrzygnąć meczu w regulaminowym czasie i do wyłonienia półfinalisty konieczna była dogrywka lub rzuty karne.

Hiszpanie powinni byli wrócić na prowadzenie na początku dogrywki, jednak znakomitej okazji nie wykorzystał Gerard Moreno. Swojego gola szukał też między innymi Mikel Oyarzabal, jednak świetnie interweniował Yann Sommer. W kolejnych minutach Hiszpanie atakowali, jednak nieskutecznie - albo ich ataki dobrze rozbijali defensorzy, albo na posterunku był golkiper Borussii Moenchengladbach.

Serię jedenastek rozpoczął Sergio Busquets, który trafił w słupek. Prowadzenie Szwajcarom dał Mario Gavranović. Na 1:1 wyrównał Dani Olmo, a po chwili Simon obronił uderzenie Fabiana Schara. Trzeci karny Hiszpanii i drugi zmarnowany - tym razem Sommer skutecznie interweniował przy strzale Rodriego. Pomylił się też kolejny strzelający Manuel Akanji. Trafienie na 2:1 zanotował Moreno, a w następnej serii karnego zmarnował Ruben Vargas. Jedenastkę na wagę awansu wykorzystał Oyarzabal - Hiszpania gra dalej!

W półfinale Hiszpania zmierzy się z wygranym meczu Belgia - Włochy, czyli Italią, która triumfowała 2:1.

Szwajcaria - Hiszpania 1:1 (1:1, 0:1), k. 1:3
Bramka: Shaqiri 68 - Zakaria 8 (s)

Szwajcaria: Yann Sommer - Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer (101. Kevin Mbabu), Remo Freuler, Denis Zakaria (101. Fabian Schaer), Steven Zuber (90+2. Christian Fassnacht) - Xherdan Shaqiri (81. Djibril Sow), Haris Seferovic (82. Mario Gavranovic), Breel Embolo (23. Ruben Vargas)

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta, Aymeric Laporte, Pau Torres (113. Thiago Alcantara), Jordi Alba - Koke (90+1. Marcos Llorente), Sergio Busquets, Pedri Gonzalez (119. Rodri Hernandez) - Pablo Sarabia (46. Dani Olmo), Alvaro Morata (55. Gerard Moreno), Ferran Torres (91. Mikel Oyarzabal)

Żółte kartki: Widmer, Gavranovic - Laporte

Czerwona kartka: Freuler (77, za faul)