PKO Ekstraklasa: Reguła dopuszczająca pięć zmian w meczu utrzymana

Piłka nożna
PKO Ekstraklasa: Reguła dopuszczająca pięć zmian w meczu utrzymana
fot. PAP

W sezonie 2021/22 PKO Ekstraklasy w dalszym ciągu będzie można przeprowadzić po pięć zmian w meczu. W ustalaniu kolejności w tabeli zespołów mających równą liczbę punktów zniknął zapis o bramkach zdobytych w bezpośrednich spotkaniach na wyjeździe.

Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB) wprowadziła w ubiegłym roku możliwość przeprowadzania pięciu zamiast trzech zmian w meczu, aby odciążyć nieco zmęczonych intensywnym sezonem piłkarzy. Reguła jest dobrowolna, a więc organizatorzy rozgrywek sami decydują, czy chcą z niej skorzystać.

 

ZOBACZ TAKŻE: Arabski klub wykupił trenera Zagłębia Lubin

 

IFAB przedłużył niedawno okres obowiązywania zapisu - można go stosować we wszystkich rozgrywkach, które rozpoczną się przed końcem 2022 roku.

 

- Na nasz wniosek Komisja ds. Nagłych PZPN przyjęła stosowną korektę w regulaminie rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2021/2022. Oznacza to, tak jak w poprzednim sezonie, możliwość wymiany pięciu zawodników przez cały okres trwania meczu, w trakcie przerwy pomiędzy pierwszą a drugą połową i podczas nie więcej niż trzech przerw w grze - powiedział dyrektor operacyjny Ekstraklasy S.A. Marcin Stefański, cytowany w komunikacie.

 

Co więcej, w czerwcu IFAB i Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowały o zniesieniu obowiązującego od 1965 roku przepisu mówiącego o "podwójnej wadze" goli zdobytych na wyjeździe.

 

- Jednym z kryteriów była reguła mówiąca, że w przypadku równej liczby punktów i braku różnicy bramek, decydowała korzystniejsza różnica bramek w meczach pomiędzy tymi klubami. Uwzględniać trzeba było także zasadę UEFA o premiowaniu goli strzelonych na wyjeździe. Od sezonu 2021/2022 z regulaminu zniknie zapis premiujący +podwójne+ liczenie goli strzelonych na stadionie gości i będą stosowane kolejne kryteria ustalania kolejności w tabeli - wyjaśnił Stefański.

 

Kolejny sezon ekstraklasy wystartuje 23 lipca i potrwa do 21 lub 22 maja.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie