Euro 2020: Po raz 21. decydowały rzuty karne

Półfinał Włochy - Hiszpania na londyńskim Wembley był 21. meczem w historii piłkarskich mistrzostw Europy, w którym do wyłonienia zwycięzcy konieczne okazały się rzuty karne. Italia zwyciężyła 4-2 i awansowała do finału. Po regulaminowych 90 minutach i dogrywce było 1:1.

Włosi są drużyną, w której spotkaniach najczęściej decydowały "jedenastki". We wtorek działo się to już po raz szósty, a piłkarze z Półwyspu Apenińskiego odnieśli w nich trzecie zwycięstwo.

Poprzednie spotkanie z rzutami karnymi na Euro było też z udziałem Hiszpanów - w ćwierćfinale w ten sposób wyeliminowali Szwajcarów 3-1, gdy po 120 minutach rywalizacji był remis 1:1. Helweci z kolei wygrali 5-4 z Francuzami w 1/8 finału, gdy po 90 minutach i dogrywce było 3:3.

Dwukrotnie karne zdecydowały w spotkaniach Polaków. Podczas Euro 2016 biało-czerwoni w 1/8 finału wyeliminowali w ten sposób... Szwajcarię, a następnie w ćwierćfinale ulegli Portugalii, bo "jedenastki" nie wykorzystał Jakub Błaszczykowski.

Zanim niemiecki arbiter Karl Wald wpadł na pomysł, by w przypadku nierozstrzygniętego meczu o zwycięstwie decydowały rzuty karne, zdawano się na tzw. ślepy los i rzut monetą. W ten sposób m.in. w 1968 roku do finału ME awansowali Włosi.

Po raz pierwszy w ME rzuty karne wykonywano w 1976 roku i to od razu w finale. Techniczna "podcinka" Antonina Panenki zapewniła reprezentacji Czechosłowacji tytuł mistrzowski i przeszła do historii futbolu.