Euro 2020: Włochy - Hiszpania. Co za emocje! Italia awansowała do finału po rzutach karnych

Włosi zagrają w finale!

Włochy awansowały do finału Euro 2020! "Squadra Azzurra" wygrała w rzutach karnych z Hiszpanią. Po dogrywce było 1:1. W serii "jedenastek" skuteczniejsi byli podopieczni Roberto Manciniego. Decydującego karnego na gola zamienił Jorginho.

Na pierwszą w tym meczu dogodną sytuację podbramkową trzeba było poczekać do 20. minuty. Przez chwilę bramka reprezentacji Hiszpanii była pusta, lecz Niccolo Barella nie zdążył oddać strzału, gdyż zablokowali go obrońcy. Pięć minut później po drugiej stronie boiska w polu karnym Włochów znalazł się Dani Olmo, lecz jego uderzenie kapitalnie wybronił Gianluigi Donnarumma.

W kolejnych minutach dłużej przy piłce utrzymywali się podopieczni Roberto Manciniego, ale niewiele z tego było pożytku. Włochom udało się poważnie zagrozić bramce Unaia Simona w jednej z ostatnich akcji pierwszej połowy. Skrzydłem ruszył Emerson, lecz jego mocny strzał minął hiszpańską bramkę. Do przerwy utrzymał się bezbramkowy remis.

Po zmianie stron pierwsi niebezpieczeństwo pod bramką rywali stworzyli Hiszpanie. Zza linii pola karnego uderzał Sergio Busquets, ale piłka po jego strzale przefrunęła tuż nad poprzeczką. W ciągu pierwszego kwadransa po przerwie optyczną przewagę utrzymywali gracze "La Furia Roja".

Przełom nastąpił w 60. minucie gry. Po przechwycie piłki Donnarumma błyskawicznie rozpoczął kontratak swojej drużyny podając do Lorenzo Insigne. Zawodnik Napoli zagrał prostopadłą piłkę do wychodzącego na wolne pole Immobile, któremu nie udało się przejąć futbolówki. Tuż za nim znalazł się jednak Federico Chiesa. Skrzydłowy Juventusu oddał precyzyjny strzał, po którym piłka zatrzepotała w siatce. Po godzinie gry Włosi prowadzili 1:0.

Cztery minuty później piłkarze Luisa Enrique byli o krok od wyrównania. Koke uwolnił się spod opieki włoskich defensorów i oddał strzał głową. Piłka minimalnie minęła słupek bramki. Kilkadziesiąt sekund potem "Squadra Azzurra" mogła podwyższyć prowadzenie. Strzał wprowadzonego z ławki Berardiego instynktownie obronił Simon.

W 80. minucie Hiszpanie doprowadzili do wyrównania. Dwójkową akcję w środkowej strefie boiska rozegrali Dani Olmo i Alvaro Morata. W końcu ten drugi otrzymał podanie na wolne pole i ze stoickim spokojem pokonał Donnarummę. Do końca regulaminowego czasu gry nic już się nie zmieniło. Stało się jasne, że konieczna będzie dogrywka.

W 98. minucie gry zakotłowało się w polu karnym Donnarummy po rzucie wolnym Olmo. Ostatecznie nic z tej sytuacji nie wyniknęło. Kolejne minuty dogrywki pokazały, że obie drużyny odczuwały trudy nie tylko tego meczu, ale i całego turnieju. Po upływie 120 minut stało się jasne, że o wyniku zdecydują rzuty karne.

Na początku strzał Manuela Locatellego obronił Unaia Simona, a następnie Dani Olmo wyekspediował piłkę w trybuny. Po pierwszej serii było 0:0. W drugiej trafili Belotti i Moreno. Trzecią kolejkę od gola rozpoczął Bonucci. Wyrównał Thiago Alcantara. Następnie świetnym strzałem popisał się Bernardeschi. Później do piłki podszedł Alvaro Morata i oddał bardzo słaby strzał, który bez większych problemów obronił Donnarumma. Piłkę meczową na nodze miał Jorginho. Gracz Chelsea oddał leciutki strzał, który kompletnie zmylił Simona. Włochy awansowały do finału mistrzostw Europy.

Włochy - Hiszpania 1:1 (0:0), 1:1 po dogrywce

Bramki: Chiesa 60 - Morata 80

Rzuty karne: 4:2

Awans: Włochy

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson (74. Rafael Toloi) - Nicolo Barella (85. Manuel Locatelli), Jorginho, Marco Verratti (74. Matteo Pessina) - Federico Chiesa (107. Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (61. Domenico Berardi), Lorenzo Insigne (85. Andrea Belotti).

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta (85. Marcos Llorente), Eric Garcia (109. Pau Torres), Aymeric Laporte, Jordi Alba - Koke (70. Rodri Hernandez), Sergio Busquets (106. Thiago Alcantara), Pedri Gonzalez - Ferran Torres (62. Alvaro Morata), Mikel Oyarzabal (70. Gerard Moreno), Dani Olmo.