Tokio 2020: W Sapporo zabraknie kibiców podczas maratonu i chodu

Inne
Tokio 2020: W Sapporo zabraknie kibiców podczas maratonu i chodu
Fot. PAP
Na wyspie Hokkaido, szczególnie w regionie Sapporo, notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na koronawirusa.

Podczas spotkania władz miasta Sapporo, prefektury i policji zadecydowano, że olimpijska rywalizacja w maratonie i chodzie sportowym ma się odbyć bez udziału kibiców na ulicach. World Athletics przyjął tę informację z zaskoczeniem i uważa, nie jest ona spójna z wcześniejszymi informacjami.

"World Athletics jest zaskoczony nową decyzją dotyczącą zawodów w Sapporo. Wydaje się ona niespójna z postanowieniem o dopuszczeniu udziału do 10 000 widzów na obiektach w Tokio, z których wiele to zamknięte hale. Będziemy omawiać decyzję tak szybko, jak to jest możliwe. Szkoda byłoby rozegrać rywalizację w Sapporo bez widzów, biorąc pod uwagę popularność obydwu dyscyplin w Japonii. Trzeba też brać pod uwagę fakt, że odbywają się one na świeżym powietrzu” – napisano w oświadczeniu organizacji.

 

Na wyspie Hokkaido, szczególnie w regionie Sapporo, notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na koronawirusa.


ZOBACZ TAKŻE: Naomi Osaka przyleci do stolicy Japonii na kilka dni przed igrzyskami

 

Maratony stały się w Japonii niezwykle popularne w ostatnich dwóch dekadach, po tym jak sukcesy odnosiły na dystansie 42 km i 195 m Naoko Takahashi w Sydney (2000) i Mizuki Noguchi w Atenach (2004).

 

Dwa lata temu postanowiono przenieść maraton i chód do Sapporo z obawy o zbyt wysokie temperatury, które mogą panować w Tokio.

 

Kilkanaście dni temu przedstawiciele miasta podkreślali, że ze względu na wzrost zakażeń nie są gotowi do przeprowadzenia zawodów. O niepokoju mieszkańców w związku z organizacją igrzysk olimpijskich świadczy złożona petycja, podpisana przez kilkanaście grup społecznych, z prośbą o odwołanie wszelkich wydarzeń sportowych.

 

Rywalizacja w chodzie ma się odbyć 5 i 6 sierpnia, a maraton w ostatnim dniu olimpiady. Igrzyska powinny rozpocząć się 23 lipca i potrwać do 8 sierpnia.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie