Wimbledon: Pierwsza taka porażka Rogera Federera w karierze!

Roger Federer sensacyjnie przegrał z Hubertem Hurkaczem

Roger Federer po raz pierwszy w karierze przegrał seta do zera na Wimbledonie! Sensacyjnym pogromcą Szwajcara w ćwierćfinale Wimbledonu 2021 został Hubert Hurkacz, który pokonał 39-letniego tenisistę 6:3, 7:6, 6:0.

Już od pierwszych minut meczu z Federerem Hurkacz rozdawał karty na korcie centralnym Wimbledonu. W czwartym gemie miał trzy szanse na przełamanie doświadczonego rywala. Wtedy się nie udało, ale już chwilę później Hurkacz przełamał Federera i prowadził w pierwszym secie 4:2. Do końca tej partii był niezwykle skuteczny w polu serwisowym i niespodziewanie wygrał tę odsłonę 6:3.

Po krótkiej przerwie w szeregi wrocławianina wkradła się delikatna dekoncentracja i już po chwili został przełamany przez Szwajcara. Trzeci gem był bardzo długi, ale również padł łupem Federera, który zdradzał jednak kolejne oznaki słabości. Legenda tenisa maskowała je aż do lacoste'owskiego gema w drugiej partii, kiedy Hurkacz znowu przełamał rywala! Kolejne gemy zwiastowały zakończenie seta w tie-breaku i tak w istocie się stało. W decydującym gemie miało miejsce mnóstwo mini-breaków, ale więcej zimnej krwi w decydującym momencie zachował Polak i prowadził już 2:0 w setach!

Hurkacz miał tyle wiatru w żaglach, że w trzeciej partii nie zamierzał się zatrzymać i już po chwili po raz kolejny odebrał serwis przeciwnikowi! Federer wydawał się być pogodzony z losem i po chwili przegrywał już 0:4. Miał jeszcze szansę na przełamanie powrotne, ale Polak ostatecznie nie dał mu szans i wygrał ostatnią partię bez straty gema!

Tym samym Federer po raz pierwszy w karierze przegrał seta do zera na Wimbledonie! Sensacyjnym pogromcą Szwajcara w ćwierćfinale Wimbledonu 2021 został Hurkacz. Do tej pory w XXI wieku 39-letni tenisista przegrał 0:6 tylko raz - w finale French Open 2008 z Rafaelem Nadalem.

Poza tym Federer pożegnał się z innym rekordem. Od 2002 roku nigdy nie przegrał na Wimbledonie w trzech setach. Aż do 7 lipca 2021 roku.

Szwajcar, który w sierpniu skończy 40 lat, znalazł się w najlepszej ósemce londyńskiej imprezy po raz 17., natomiast w ćwierćfinale Wielkiego Szlema zagrał po raz 58. W przypadku Polaka był to debiut na tym etapie rywalizacji. Debiut w wielkim stylu.

Tenisista z Bazylei, który ma już status legendy tenisa, tym samym nie wywalczy rekordowego 21. tytułu wielkoszlemowego w singlu. Z dotychczasowych 20 osiem wywalczył na londyńskiej trawie.