Skoki narciarskie: Letnie mistrzostwa Polski na otwarcie nowych obiektów

Zimowe
Skoki narciarskie: Letnie mistrzostwa Polski na otwarcie nowych obiektów
fot. PAP
Zmodernizowane skocznie w Zakopanem są gotowe na przyjęcie sportowców

W piątek w Zakopanem odbędą się letnie mistrzostwa Polski kobiet i seniorów w skokach narciarskich. W ten sposób oficjalnie otwarty będzie zmodernizowany kompleks Średniej Krokwi. Jego modernizacja ruszyła w kwietniu 2019 roku. - Zgodnie z terminem czyli 30 czerwca budowa została zakończona. W środę odbyły się pierwsze treningi, blisko 100 zawodniczek i zawodników wypróbowało nowe skocznie - powiedział Sebastian Danikiewicz, dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.

Wstępnie obiekt miał się składać z pięciu nowoczesnych skoczni narciarskich o punktach konstrukcyjnych K-15, K-23, K-35, K-65 i K-85.

 

- Po konsultacjach z PZN i w trakcie przygotowania dokumentacji potrzebnej do uzyskania homologacji zdecydowano, że powstaną K-15, K-23, K-37, K-65 i K-95 - wyjaśnił zmiany Danikiewicz.

 

Dodał, że homologacje krajowa i FIS pozwolą na organizowanie zawodów, w tym najwyższej światowej rangi.

 

- Pierwsze z nich już w piątek. O tytuły mistrza Polski powalczą kobiety i mężczyźni. Wcześniej odbędą się zawody dzieci i młodzieży.

 

ZOBACZ TAKŻE: Letnie GP w skokach. Inauguracja w Wiśle

 

Oprócz modernizacji i budowy skoczni powstała nowa infrastruktura towarzysząca.

 

- Mamy teraz dwuosobową kolej krzesełkową, osobny system oświetleniowy dla każdego obiektu, jest sieć nawadniania i śnieżenia, a także około dwadzieścia szatni, salka treningowa i kilka tzw. płaskich powierzchni rozgrzewkowych - wyliczał dyrektor.

 

Według planu inwestycja miała kosztować 39 milionów złotych.

 

- Wydaliśmy jednak 43 mln. ponieważ już na etapie budowy udało się nam wprowadzić pewne dodatkowe elementy, takie jak sala wielofunkcyjna i tory lodowe na czterech skoczniach - wyjaśnił Danikiewicz dodając, że docelowo planowane jest także wybudowanie mostu łączącego kompleksy Wielkiej i Średniej Krokwi.

 

- To pozwoli na stworzenie pięciokilometrowej trasy biegowej, bo po modernizacji w 2019 roku najdłuższy wariant homologowanej pętli to 3,7 km, natomiast podstawowy, oświetlony to 2,5 km.

 

Podkreślił, że to nie koniec procesu inwestycyjnego COS w stolicy polskich Tatr.

 

- Podczas wizyty w naszym ośrodku prezydent Andrzej Duda i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk zapewnili, że w Zakopanem powstanie zadaszony tor lodowy do łyżwiarstwa szybkiego. Dziś mogę już powiedzieć, że za kilka tygodni ogłosimy przetarg w systemie "zaprojektuj i wybuduj", tym samym rozpoczynając realizację tej złożonej w czerwcu 2020 obietnicy - podsumował Danikiewicz.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie