Skład reprezentacji Polski siatkarzy na igrzyska Tokio 2020 (ZDJĘCIA)

Siatkówka
Skład reprezentacji Polski siatkarzy na igrzyska Tokio 2020 (ZDJĘCIA)
fot. Cyfrasport

Reprezentacja Polski siatkarzy będzie rywalizowała o medal igrzysk w Tokio. Kto zagra? Którzy siatkarze pojadą do Tokio? W jakich klubach występują? Trener Vital Heynen ogłosił już nazwiska zawodników. Sprawdź pełny skład Polaków, zobacz kadrę reprezentantów Polski na IO Tokio 2020.

Selekcja nie była prosta. Zanim trener Heynen odliczył do dwunastu, kibice siatkówki w Polsce pasjonowali się rywalizacją o miejsca w olimpijskiej kadrze. Najpierw był szeroki, 24-osobowy skład, okrojony po towarzyskich meczach z Belgią do 19 zawodników. Ta drużyna pojechała na turniej Ligi Narodów do Rimini i z niej wykrystalizowała się kadra dwunastu zawodników na igrzyska w Tokio.

 

Zobacz także: Drużyna wielkich nieobecnych. Polscy siatkarze, którzy nie zagrają na igrzyskach w Tokio

 

Jak wygląda olimpijskie doświadczenie polskiej dwunastki? Trzej siatkarze jadą na igrzyska po raz trzeci – Michał Kubiak, Bartosz Kurek i Piotr Nowakowski byli w kadrze na Londyn 2012 oraz Rio de Janeiro 2016. Dla czterech kolejnych zawodników to druga taka wyprawa – Mateusz Bieniek, Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz i Paweł Zatorski reprezentowali Polskę w Rio. Szansę olimpijskiego debiutu otrzymali natomiast Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Wilfredo Leon, Kamil Semeniuk i Aleksander Śliwka. Trener Vital Heynen zaliczy drugie igrzyska w swej karierze.

 

Na zgrupowanie poprzedzające igrzyska olimpijskie wraz z kadrą poleci do Japonii dwóch zawodników rezerwowych: przyjmujący Tomasz Fornal oraz środkowy Norbert Huber.

 

W pierwszej fazie turnieju Polacy będą rywalizowali w grupie A i zagrają kolejno z: Iranem (24 lipca), Włochami (26 lipca), Wenezuelą (28 lipca), Japonią (30 lipca) oraz Kanadą (1 sierpnia). Awans do ćwierćfinałów wywalczą po cztery najlepsze drużyny z obu grup.

Reprezentacja Polski siatkarzy na igrzyska Tokio 2020:

Mateusz Bieniek – środkowy; ur. 5 kwietnia 1994 w Blachowni; wzrost 210 cm.

 

Pojawił się w reprezentacji Polski w 2015 roku jako zawodnik ligowego przeciętniaka – Effectora Kielce. Błysnął już w debiucie, w meczu z Rosją w Lidze Światowej i szybko wywalczył sobie znaczącą pozycję w kadrze. Z drużyną narodową sięgnął m.in. po mistrzostwo świata 2018. Jego największe atuty to zagrywka i skuteczność w ataku. W sezonie przedolimpijskim, by grać regularnie, został wypożyczony z Cucine Lube Civitanova do PGE Skry. Jak się okazało, również kolejny rok spędzi w klubie z Bełchatowa.

 

 

Kluby: Norwid Częstochowa (2010–13), Effector Kielce (2013–16), ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2016–19), Cucine Lube Civitanova (2019–20), PGE Skra Bełchatów (2020– ).

 

Sukcesy z reprezentacją: złoto – mistrzostwa świata 2018; srebro – Puchar Świata 2019, Liga Narodów 2021; brąz – Puchar Świata 2015, mistrzostwa Europy 2019.

 

Uczestnik igrzysk olimpijskich: Rio de Janeiro 2016.

NASTĘPNE ZDJĘCIE →

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie