Kolejny rewolucyjny pomysł UEFA! Euro znowu powiększone?

Piłka nożna
Kolejny rewolucyjny pomysł UEFA! Euro znowu powiększone?
fot. PAP

Euro 2020 to drugie mistrzostwa Europy, w których udział brały 24 drużyny. UEFA planuje jednak kolejne rozszerzenie. W nowej formie na turnieju występowałyby 32 reprezentacje, czyli ponad połowę wszystkich zrzeszonych w europejskiej federacji.

Pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się w 1960 roku we Francji, a udział w nich wzięły zaledwie cztery reprezentacje. 20 lat później rozszerzono liczbę uczestników do 8. Kolejna zmiana nastąpiła w 1996 roku, kiedy to oglądaliśmy 16 zespołów. Ostatnie poszerzenie miało miejsce w 2016. Od dwóch turniejów na Euro oglądamy 24 ekipy.

 

UEFA nie chce jednak na tym poprzestać i planuje, aby w przyszłości w finałach mistrzostw Europy brały udział 32 drużyny. W UEFA zrzeszonych jest 55 reprezentacji. Oznacza to, że eliminacje byłyby o wiele łatwiejsze, a na turniej awansowałyby drużyny z trzecich miejsc. Można byłoby zrezygnować również z baraży.

 

Zobacz także: Finał Euro 2020. 55 lat temu Anglicy zdobyli tytuł dzięki bramce-widmo

 

Już powiększenie do 24 drużyn jest często odbierane negatywnie, więc zapewne najnowszy pomysł europejskiej federacji również spotka się z krytyką. Pierwszym turniejem, na którym miałyby wejść w życie te zmiany, byłoby Euro 2028, którego gospodarza jeszcze nie znamy. Jak na razie pomysł ten dopiero raczkuje i musi zostać głębiej przeanalizowany przez władze UEFA.

IM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie