Euro 2020: Kto ma lepszego bramkarza? "Jeżeli dojdzie do rzutów karnych, przewagę będą mieli Włosi"

Pickford czy Donnarumma? Kto jest lepszym bramkarzem?

Przed nami wielki finał Euro 2020. O godzinie 21:00 na Wembley zagrają reprezentacje Anglii i Włoch. Podczas porannego programu Cafe Euro eksperci dyskutowali na temat, kto jest lepszym bramkarzem? Jakie były ich argumenty? Kto faworyzował Gianluigiego Donnarummę, a kto Jordana Pickforda?

Szymon Rojek: Nie wiemy, czy w meczu finałowym wystarczy pierwsza i druga połowa, aby wyłonić zwycięzcę, czy potrzebna będzie dogrywka albo rzuty karne. Jeśli taki miałby być taki scenariusz z rzutami karnymi, to z pewnością z każdą kolejną minutą meczu będzie rosła rola bramkarzy. Skupmy się na tej pozycji. Moim zdaniem lepszych bramkarzy mają Włosi.

Jerzy Engel: Trudno się z tym zgodzić. Nie wiem, dlaczego Włosi mają mieć przewagę. Oczywiście Donnarumma podoba mi się, to wielki zawodnik, jego wzrost jest podstawową sprawą. Pickford jest trochę mniej odpowiedzialny, gra artystę, który w trudnych sytuacjach potrafi wybronić strzały, ale umie też podać piłkę przeciwnikowi na dwudziesty metr i chwilę później reagować ponownie. Wydaje mi się, że spokojniejszy jest Donnarumma. Sądzę, że tutaj jest przewaga.

Pamiętajmy, że są piłkarze-specjaliści od rzutów karnych. Nie wiem czy oni takimi osobami są. Pamiętamy mistrzostwa, na których zdejmowano podstawowego bramkarza z bramki i wpuszczano na jego miejsce piłkarza doskonale broniącego rzuty karne. Bramkarze mają wielką rolę, ale nie wiem, który będzie w ekstremalnych sytuacjach lepszy, czy Donnarumma czy Pickford.

Szymon Rojek: We Włoszech Donnarumma uchodzi za specjalistę.

Piotr Czachowski: Tak, on ma przede wszystkim doskonałe warunki fizyczne, co pomaga mu bardzo w bronieniu. Jeżeli porównujemy dwie drużyny, to gdyby w finałowym meczu doszło do rzutów karnych, to na pewno większe szanse na wygraną mieliby Włosi. Donnarumma jest potężniejszy, mocniejszy i będący w dobrej formie. To trudne zadanie, bo to jest finał, wiele może się zdarzyć.

Radosław Majewski: Przewagę może mieć Donnarumma, bo "wyciągnął" karnego Alvaro Moraty. Pickforda w akcji nie pamiętam. Mówi się, że jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz. Donnarumma świetnie sobie radzi.

Jerzy Engel: Gdy Donnarumma stanie w bramce i wyciągnie swoje długie ręce, to wydaje się, że ta bramka się zmniejszyła i to robi wrażenie. Jednak szybkość Pickforda jest też imponująca. W meczu finałowym zagrają dwaj znakomici fachowcy. Tegoroczne mistrzostwa Europy pokazały wiele, moglibyśmy wymieniać wielu bramkarzy, którzy fantastycznie się zaprezentowali. To były mistrzostwa zespołów, ale również mistrzostwa bramkarzy, bo każdy z nich odgrywał bardzo istotną rolę w swoim zespole.