3 x 3:0! Polscy siatkarze wygrali Memoriał Wagnera 2021

Polscy siatkarze wygrali wszystkie mecze na Memoriale Wagnera.

Siatkarze reprezentacji Polski odnieśli trzecie zwycięstwo w rozgrywanym w Tauron Arenie Kraków Memoriale Wagnera. Po pokonaniu Norwegii (3:0) i Azerbejdżanu (3:0), na zakończenie imprezy - również 3:0 - ograli Egipt. Podopieczni trenera Vitala Heynena na początku przyszłego tygodnia wylecą do Japonii, a 24 lipca rozpoczną zmagania w turnieju olimpijskim meczem z Iranem.

Już na początku spotkania doszło do niepokojącej sytuacji. Przy stanie 9:4 o zmianę poprosił Michał Kubiak, który niefortunnie wylądował po zagrywce. Mimo tej sytuacji, Polacy dominowali na parkiecie i powiększali przewagę (12:6, 18:10). Piłkę setową atakiem z drugiej linii wywalczył Wilfredo Leon (24:12), a seta zakończył punktowy blok Polaków (25:13).

Kapitan reprezentacji Polski wrócił do gry na początku kolejnej partii. Gospodarze rozpoczęli ją od małego falstartu (0:3), ale też Egipcjanie, którzy skutecznie prezentowali się w ataku, zagrali znacznie lepiej niż w poprzednim secie. Polacy szybko odrobili straty, ale rywale cały czas dotrzymywali im kroku. Gdy udało się im zablokować Bartosza Kurka, w końcówce gospodarze przegrywali 21:22. Skuteczny atak Jakuba Kochanowskiego dał piłkę setową (24:23), rywale zdołali jednak doprowadzić do gry na przewagi. Wówczas jednak trener Egiptu pogubił się ze zmianami i nie mógł wprowadzić na ostatnie akcje na boisko rozgrywającego. Skuteczny atak Kubiaka i nieporozumienie po stronie rywali przyniosły decydujące punkty (26:24).

Set numer trzy również przyniósł wyrównaną grę obu ekip (5:5, 11:11). Tym razem jednak końcówka nie przyniosła większych emocji. Polacy odskoczyli rywalom (22:17) i kontrolowali sytuację. Kochanowski wywalczył piłkę meczową, a po chwili kiwką zdobył również brakujący punkt (25:19).

Polscy siatkarze odnieśli zdecydowane i zasłużone zwycięstwo. Z kompletem punktów i bez straty seta wygrali XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Egiptu, trzecie Norwegia, a czwarte Azerbejdżan. Krakowski turniej był ostatnim sprawdzianem biało-czerwonych przed igrzyskami Tokio 2020.

Reprezentacja Polski po raz dziewiąty wygrała Memoriał Wagnera; wcześniej triumfowała w latach 2006, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2017 i 2018.

Polska – Egipt 3:0 (25:13, 26:24, 25:19)

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Piotr Nowakowski, Batosz Kurek, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk. Trener: Vital Heynen.
Egipt: Ahmed Fathy, Ahmed Said, Abou Abdelhalim, Ahmed Elkotb, Mohamed Mostafa, Mohamed Abdelmohsen – Mohamed Red (libero) oraz Ashraf Ellkany, Mohamed Magdy, Mostafa Mohamed, Ahmed Diaa. Trener: Mohamed Ellakany.

Wyniki Memoriału Wagnera 2021 (Kraków, 9–11 lipca):

2021-07-09: Egipt – Azerbejdżan 3:0 (25:16, 25:11, 25:16)
2021-07-09: Polska – Norwegia 3:0 (25:13, 25:14, 25:20)

2021-07-10: Egipt – Norwegia 3:2 (25:21, 22:25, 19:25, 26:24, 15:13)
2021-07-10: Polska – Azerbejdżan 3:0 (25:15, 25:12, 25:10)

2021-07-11: Norwegia – Azerbejdżan 3:0 (25:19, 25:17, 25:14)
2021-07-11: Polska – Egipt 3:0 (25:13, 26:24, 25:19).