Tokio 2020: Ślubowanie olimpijskie siatkarzy, pływaków i żeglarzy

Inne
Tokio 2020: Ślubowanie olimpijskie siatkarzy, pływaków i żeglarzy
fot. Polsat Sport
Polscy siatkarze złożyli w Warszawie przysięgę olimpijską.

Kolejna część krajowej reprezentacji na igrzyska w Tokio złożyła w Warszawie przysięgę olimpijską. Oficjalne nominacje odebrała m.in. wylatująca we wtorek do Japonii ekipa siatkarzy, pływaków i żeglarzy.

W imieniu swoim i zgromadzonych w Centrum Olimpijskim zawodników treść ślubowania odczytał siatkarz Michał Kubiak, grający na co dzień w japońskim klubie Panasonic Panthers. Trener siatkarskiej reprezentacji Belg Vital Heynen z radością przyjął obowiązek wystąpienia w oficjalnym stroju olimpijskim biało-czerwonych.

 

Zobacz także: Terminarz turnieju siatkarzy Tokio 2020. Kiedy grają Polacy?

 

– To moje pierwsze białe spodnie od 20 lat. Założyłem i muszę przyznać, że nie jest źle – żartował.

 

36-letni Paweł Korzeniowski (5styl Warszawa), który zostanie pierwszym polskim pływakiem, jaki wystąpi na pięciu igrzyskach, podkreślił, że ślubowanie to wciąż nie rutyna.

 

– Zdecydowanie taka uroczystość robi wrażenie. To ogromna przyjemność móc brać udział w takim spotkaniu piąty raz i ślubować, że będę się starał godnie reprezentować kraj – powiedział.

 

Wtórowała mu specjalizująca się w stylu grzbietowym Alicja Tchórz (MKS Juvenia Wrocław), uczestniczka igrzysk w Londynie i Rio de Janeiro. Przyznała, że słysząc „Tokio” przed jej oczami zazwyczaj pojawia się flaga Japonii, ale jednak życzy wszystkim krajowym sportowcom, by to flaga Polski pojawiała się w ceremoniach medalowych jak najczęściej.

 

– W sztafetach stać nas na zakręcenie się w okolicach finału, a potem… wszystko może się wydarzyć. Na pewno zostawimy całe serce w basenie. Wykonaliśmy mnóstwo pracy, aby się zakwalifikować, a podczas startu jak najlepiej zaprezentować – mówiła PAP.

 

Obecny na wydarzeniu ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio podkreślił, że jego kraj dołoży wszelkich starań do bezpiecznego przeprowadzenia igrzysk, które staną się symbolem światowej solidarności.

 

– Mam nadzieję, że wrócicie do Polski nie tylko jako bohaterowie czy bohaterki, ale jako przyjaciele Japonii, mający miłe wspomnienia. Sport ma wielką moc do zmieniania świata i przyszłości, sport niesie światu nadzieję – zwracał się do zawodników.

 

W trakcie popołudniowej uroczystości zarówno sportowcy, jak również ich trenerzy bądź osoby współpracujące, odebrali oficjalne nominacje.

 

Kolejne ślubowanie zaplanowano na 16 lipca, a wezmą w nim udział przedstawiciele jeździectwa, kajakarstwa, koszykówki, strzelectwa, piłki siatkowej plażowej, szermierki, taekwondo, tenisa stołowego, tenisa, lekkoatletyki, kolarstwa, boksu, łucznictwa. Wcześniej nominacje odbierali m.in. wioślarze i żeglarze, którzy od piątku przebywają od Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie