Tokio 2020: Coraz większe zainteresowanie igrzyskami wśród kobiet

Inne
Tokio 2020: Coraz większe zainteresowanie igrzyskami wśród kobiet
fot. PAP
Coraz więcej kobiet interesuję się rywalizacją na IO

Rośnie zainteresowanie kobiet igrzyskami olimpijskimi. W przypadku rozpoczynającej się 23 lipca imprezy tej rangi odsetek deklarujących zainteresowanie nią w przypadku obu płci jest podobne - wynika z badań firmy Nielsen Sports.

Z badań wynika, że w krajach najbardziej rozwiniętych gospodarczo 45 procent kobiet deklaruje zainteresowanie rywalizacją w Tokio, choć z powodu pandemii COVID-19 odbędzie się ona rok później niż planowano, a ze względów sanitarnych zawody rozgrywane będą przy pustych trybunach. To wskaźnik tylko o trzy procent niższy niż w przypadku mężczyzn.

 

Zobacz także: Igrzyska Olimpijskie w 2036 roku celem Stambułu

 

"Igrzyska to wyjątkowy moment, gdy sportowcy ze wszystkich dyscyplin i krajów spotykają się w jednym miejscu, by walczyć o najwyższe laury. Choć tegoroczna impreza w Tokio pod wieloma względami będzie inna niż wcześniejsze, to nie sposób nie docenić jej wkładu w zwiększanie równości płci" - podkreśliła szefowa Nielsen Sports Lynsey Douglas.

 

Zwróciła uwagę, że praktycznie wyrównała się liczba złotych medali, po które mogę sięgnąć kobiety i mężczyźni. Kobiety zdobędą łącznie 156 medali z najcenniejszego kruszcu i 494 łącznie, a mężczyźni, odpowiednio, 165 i 530. Do tego MKOl wprowadził do programu kilka konkurencji mieszanych, w których złote medale trafią solidarnie do przedstawicieli obu płci.

 

Według badań Nielsena igrzyska olimpijskie są najpopularniejszym wydarzeniem sportowym na świecie, a 47 proc. respondentów w 13 z 15 najbogatszych krajów świata będzie zainteresowanych lub bardzo zainteresowanych zmaganiami w Tokio.

 

Kolejne miejsce na liście imprez czy rozgrywek wzbudzających największe zainteresowanie zajmuje koszykarska NBA - 33 proc., choć w tej grupie jest tylko 17 proc. kobiet.

 

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia.

R.S, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie