Grand Chess Tour: Najlepsi szachiści świata przyjadą do Warszawy

Inne
Grand Chess Tour: Najlepsi szachiści świata przyjadą do Warszawy
fot. Paweł Skraba/ Informacja prasowa

Najlepsi szachiści świata przyjadą w przyszłym roku do Warszawy, by wziąć udział w prestiżowym i bardzo silnie obsadzonym turnieju z cyklu Grand Chess Tour. – To będzie najsilniejszy szachowy turniej w historii Polski, w którym udział wezmą tylko najwięksi arcymistrzowie świata – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej.

W ramach przyszłorocznego cyklu, na wzór tenisa nazywanym „wielkim szlemem”, odbędzie się pięć turniejów – w maju w Bukareszcie i Paryżu, w czerwcu w Zagrzebiu, w sierpniu w Warszawie i we wrześniu w amerykańskim Saint Louis. Pula nagród wyniesie 1,275 mln dolarów. Cykl turniejów będzie składać się z dwóch klasycznych oraz trzech imprez w szachach szybkich i błyskawicznych.

 

Zobacz także: Jan-Krzysztof Duda Duda piąty w Zagrzebiu

 

– Wiele lat staraliśmy się o to, by trafić do tego niezwykle prestiżowego cyklu. Jestem bardzo szczęśliwy, że wreszcie nam się to udało. Do Warszawy przyjadą sami najlepsi szachiści świata, absolutny top. A grać z nimi będzie minimum jeden reprezentant Polski, choć jest szansa, że będzie ich dwóch – dodaje Łukasz Turlej.

 

W tym roku w rozgrywkach Grand Chess Tour występuje jeden polski arcymistrz – Jan-Krzysztof Duda. Jest szansa, że w turnieju w Warszawie, dzięki dzikiej karcie, wystąpi jeszcze drugi z Polaków.

 

– Kiedy tworzyliśmy Grand Chess Tour obiecaliśmy, że nie będzie on podobny do jakichkolwiek innych rozgrywek oraz, że będziemy rosnąć i rozwijać się. Edycja w 2022 roku zapowiada się wspaniale zarówno dla graczy, jak i fanów – mówi legendarny zawodnik, trzynastokrotny szachowy mistrz świata Garri Kasparow, który angażuje się w promocję cyklu.

 

Jan Krzysztof Duda, obecnie najlepszy polski arcymistrz, bardzo cieszy się z faktu, że zawody tej rangi odbędą się w Polsce. – Dla mnie to dodatkowa motywacja i jeszcze większa satysfakcja z osiągnięcia dobrego wyniku. Fakt, że tej rangi zawody odbędą się w Warszawie jest dla polskiego środowiska szachowego olbrzymim wyróżnieniem – mówi.

 

W tym roku cykl Grand Chess Tour odbywa się w czterech miejscach – za nami już turnieje w Bukareszcie, Paryżu i Zagrzebiu, a w sierpniu szachiści rozegrają dwa turnieje w Saint Louis. W zakończonych w niedzielę zawodach w chorwackim Zagrzebiu Jan Krzysztof Duda był piąty.

RM, Informacja prasowa - Biuro Prasowe AZS
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie