Memoriał Skolimowskiej: Ostatni rzut Piotra Małachowskiego

Inne
Memoriał Skolimowskiej: Ostatni rzut Piotra Małachowskiego
fot. Cyfrasport
Piotr Małachowski zakończy karierę po igrzyskach w Tokio

Dwukrotny srebrny medalista olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski zakończy 5 września karierę sportową udziałem w Silesia Lotto Memoriale Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim. Wstęp dla kibiców będzie darmowy - poinformowali organizatorzy na 50 dni przed imprezą.

38-letni zawodnik WKS Śląsk Wrocław przyjedzie do Chorzowa po igrzyskach w Tokio, gdzie stanie przed szansą powiększenia medalowego dorobku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Konrad Bukowiecki wyleczył uraz i trenuje przed igrzyskami

 

Małachowski jest m.in. wicemistrzem olimpijskim z Pekinu (2008) i Rio de Janeiro (2016), mistrzem świata i dwukrotnym mistrzem Europy.

W Memoriale Skolimowskiej startuje od początku, we wrześniu zrobi to po raz 12.

 

- To będzie dla mnie z pewnością niezwykle wzruszający moment. Pointa długiej kariery, zamknięcie bardzo ważnego rozdziału w życiu. Moment szczególny z jeszcze jednego powodu - nastąpi symboliczne przekazanie pałeczki, a w zasadzie dysku, mojemu synowi Heniowi. Ja oddam ostatni rzut, a on pierwszy. Sport to wiele wartości, które chciałbym żeby syn ode mnie przejął - powiedział dyskobol, który w czerwcu w Poznaniu został po raz 13. mistrzem Polski.

 

Po tym starcie przyznał, że w tym wieku boli już wszystko: kolano, biodro, plecy, bark.

 

- Taki jest sport. Przede mną ostatnia wielka impreza w karierze. Nie zwracam więc uwagi na ten ból. Sport mi nadal sprawia przyjemność. Lubię rywalizować, startować, trenować. Kolejny medal igrzysk byłby spełnieniem marzeń. Byłbym wówczas pewnie najszczęśliwszy w stawce. Kariery przedłużał dalej nie będę, jednak zostanę w sporcie i przy sporcie - zadeklarował.

 

Chorzowskie zawody będzie można obejrzeć w trybun za darmo.

 

- Stadion Śląski to narodowy obiekt lekkoatletyczny, dom Królowej Sportu. Za wejście do domu nie pobiera się opłat. Na dziś możemy zapełnić 50 procent widowni (ok. 25 000) osób. Wszyscy jednak liczymy, że przepisy zmienią się i jeszcze więcej fanów będzie mogło cieszyć się z oglądania na żywo najlepszych lekkoatletów świata. Promujemy nasz region, jesteśmy z niego dumni. Chcemy dzielić się tym, co mamy. Promocja naszego województwa przez sport to jeden z kierunków, które obraliśmy przed laty. Imprezy na Śląsku doceniane są też na świecie - zaznaczył marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

 

Chorzowska arena gości Memoriał Skolimowskiej czwarty raz w rzędu, drugi raz z kolei impreza znalazła się w cyklu World Athletics Continental Tour Gold.

 

Swój udział potwierdzili już m.in.: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Piotr Lisek, Marcin Lewandowski, Justyna Święty-Ersetic, Maria Andrejczyk, Marcin Krukowski, Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki i Patryk Dobek.

 

- Memoriał znajduje się w gronie najlepszych mityngów świata. Padają tutaj znakomite wyniki, sportowcy biją liczne rekordy. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych odbywających się w naszym kraju, bezpośrednio sąsiadujących w kalendarzu z najważniejszymi imprezami światowymi - podkreśliła sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka.

 

Obchodząca 65-lecie chorzowska arena - należąca do samorządu wojewódzkiego - zyskała latem 2020 miano Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. W maju tego roku odbyły się tam nieoficjalne MŚ sztafet i drużynowe mistrzostwa Europy, a w czerwcu 67. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego.

R.S, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie