Siatkówka na igrzyskach Tokio 2020: Regulamin, zasady rozgrywania turnieju

Inne
Siatkówka na igrzyskach Tokio 2020: Regulamin, zasady rozgrywania turnieju
fot. Cyfrasport
Trener reprezentacji Polski siatkarzy Vital Heynen.

Jak wywalczyć olimpijskie złoto w turnieju siatkarzy? Wszystko wydaje się proste: wystarczy wygrać trzy kolejne mecze po wyjściu z grupy. Sprawę komplikuje jednak fakt, że taki plan na imprezę w Tokio ma kilka czołowych reprezentacji świata. Jakie są zasady siatkarskiej rywalizacji na igrzyskach? Co zadecyduje o kolejności w grupie? Na kogo Polska może trafić w ćwierćfinale? Jak wygląda droga do finału? Sprawdź regulamin turniejów siatkarzy oraz siatkarek IO Tokio 2020.

Siatkarze i siatkarki o olimpijskie medale rywalizują od igrzysk... Tokio 1964. Po latach olimpijska siatkówka wraca do stolicy Japonii. W rywalizacji weźmie udział 12 reprezentacji męskich i 12 kobiecych. Oczy polskich kibiców będą skierowane przede wszystkim na zmagania siatkarzy, w których reprezentacja Polski będzie jednym z kandydatów do zwycięstwa. Na igrzyskach zabraknie natomiast polskich siatkarek, które nie przebrnęły kwalifikacji. Przybliżymy tu zasady obowiązujące w obu turniejach, bo są one właściwie takie same.

 

Faza grupowa:

 

W obu turniejach drużyny zostały podzielone na dwie grupy po sześć zespołów.

 

Podział na grupy w turnieju siatkarzy Tokio 2020:

 

grupa A: Japonia, Polska, Włochy, Kanada, Iran, Wenezuela.
grupa B: Brazylia, USA, Rosja, Argentyna, Francja, Tunezja.

 

Zobacz także: Terminarz turnieju siatkarzy Tokio 2020

 

Podział na grupy w turnieju siatkarek Tokio 2020:

 

grupa A: Japonia, Serbia, Brazylia, Korea Południowa, Dominikana, Kenia.

grupa B: Chiny, USA, Rosja, Włochy, Argentyna, Turcja.

 

Zobacz także: Terminarz turnieju siatkarek Tokio 2020

 

Zmagania w fazie grupowej turnieju siatkarzy potrwają od 24 lipca do 1 sierpnia. W turnieju siatkarek – od 25 lipca do 2 sierpnia. Mecze będą rozgrywane na przemian, co dwa dni (np. 24 lipca grają siatkarze, 25 lipca – siatkarki, 26 lipca – siatkarze itd.). Rywalizacja będzie się toczyć systemem "każdy z każdym" i wszystkie drużyny rozegrają na tym etapie imprezy po pięć spotkań; w obu turniejach odbędzie się więc po 30 meczów pierwszej fazy.

 

Cztery najlepsze ekipy z każdej z grup wywalczą awans do ćwierćfinałów. Drużyny, które zajmą dalsze pozycje w grupach pożegnają się z zawodami. Zespoły, które zajmą piąte lokaty zostaną sklasyfikowane na miejscu 9. w całym turnieju; reprezentacje z ostatnich pozycji w grupie – na miejscu 11.

 

1. miejsce ⟶ awans do ćwierćfinału
2. miejsce ⟶ awans do ćwierćfinału
3. miejsce ⟶ awans do ćwierćfinału
4. miejsce ⟶ awans do ćwierćfinału
--------------
5. miejsce ⟶ odpada z turnieju (9. miejsce w końcowej klasyfikacji)
6. miejsce ⟶ odpada z turnieju (11. miejsce w końcowej klasyfikacji).

 

O kolejności w grupach będą decydować:

 

1. liczba wygranych meczów
2. zdobyte punkty (punktacja w meczach siatkówki: 3:0 i 3:1 – 3 punkty, 3:2 – 2 punkty, 2:3 – 1 punkt, 1:3 i 0:3 – 0 punktów)
3. ratio setów
4. ratio punktów
5. wynik ostatniego meczu pomiędzy drużynami.

 

Faza pucharowa:

 

Ćwierćfinał, zdaniem wielu ekspertów, będzie najważniejszym meczem reprezentacji Polski na tokijskim turnieju. Cztery spotkania na tym etapie w XXI wieku kończyły marzenia biało-czerwonych o olimpijskim medalu – 0:3 z Brazylią (Ateny 2004), 2:3 z Włochami (Pekin 2008), 0:3 z Rosją (Londyn 2012) i 0:3 z USA (Rio de Janeiro 2016).

 

Polacy trafili do łatwiejszej grupy A. W tej stawce najtrudniejszym rywalem podopiecznych trenera Vitala Heynena powinni być Włosi. Łatwa grupa oznacza jednak trudny ćwierćfinał. Jeżeli w grupie B niespodzianki nie sprawi Argentyna, to Polska zmierzy się w 1/4 finału z którymś z bardzo mocnych rywali: Brazylią, Stanami Zjednoczonymi, Rosją lub Francją.

 

Jak będą dobierane pary w ćwierćfinałach? Zwycięzcy grup zagrają z czwartym zespołem z drugiej grupy. Drużyny z miejsc drugich i trzecich poznają swych rywali poprzez losowanie. Taki zabieg ma ograniczyć do minimum próby kombinowania i "dobierania" sobie rywali w ostatniej kolejce meczów grupowych.

 

Pary ćwierćfinałowe:

 

ćwierćfinał 1: A1 – B4
ćwierćfinał 2: A2/A3 – B2/B3 (losowanie)
ćwierćfinał 3: A2/A3 – B2/B3 (losowanie)
ćwierćfinał 4: A4 – B1.

 

zwycięzcy ćwierćfinałów ⟶ awans do półfinałów
przegrani w ćwierćfinałach ⟶ odpadają z turnieju (5. miejsce w końcowej klasyfikacji).

 

Mecze ćwierćfinałowe turnieju siatkarzy zostaną rozegrane we wtorek 3 sierpnia. Siatkarki na tym etapie rozgrywek zagrają dzień później – w środę 4 sierpnia. Przegrywający odpadną z turnieju i zostaną sklasyfikowani na 5. miejscu. Rywalizacja o miejsca 5–8 po raz ostatni została rozegrana na igrzyskach Sydney 2000, a cztery lata później w Atenach zrezygnowano z niej.

 

Zwycięzcy ćwierćfinałów zagrają w półfinałach, które zostały zaplanowane na czwartek 5 sierpnia (siatkarze) i na piątek 6 sierpnia (siatkarki). Drużyny, które wygrają te starcia zmierzą się ze sobą w wielkim finale, a pokonanym pozostanie rywalizacja o brązowy medal.

Decydujące mecze turnieju panów zaplanowano na sobotę 7 sierpnia, a pań – na niedzielę 8 sierpnia.

 

zwycięzcy półfinałów ⟶ awans do finału
przegrani w półfinałach ⟶ mecz o 3. miejsce.

 

Drużyny, które awansują do czołowej czwórki turnieju, rozegrają na igrzyskach w Tokio po osiem meczów (pięć fazy grupowej + 3 fazy pucharowej). Zawody potrwają dwa tygodnie, mecze gra się co dwa dni. Nie jest to tak wyczerpujący turniej jak choćby Liga Narodów (17 spotkań w miesiąc), Puchar Świata (11 meczów w dwa tygodnie) czy mistrzostwa świata (12 spotkań w około dwadzieścia dni), ale ma swoją specyfikę. Medal igrzysk olimpijskich to najcenniejsze siatkarskie trofeum, którego od wielu lat polscy siatkarze nie mogą zdobyć. Czy przełamanie złej passy nastąpi w Tokio?

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

Czy polscy siatkarze zdobędą medal IO?

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie