Leonid Stanisławskij najstarszym tenisistą globu! Gra mając... 97 lat

Tenis
Leonid Stanisławskij najstarszym tenisistą globu! Gra mając... 97 lat
fot. Cyfrasport
Leonid Stanisławskij z Charkowa od ponad 60 lat gra amatorsko w tenisa i jako 97-latek był najstarszym zawodnikiem mistrzostw świata seniorów.

Ukrainiec Leonid Stanisławskij z Charkowa od ponad 60 lat gra amatorsko w tenisa i jako 97-latek był najstarszym zawodnikiem mistrzostw świata seniorów, a jego nazwisko widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa. Jego największym problemem jest znalezienie rywala w swojej kategorii wiekowej.

Zazwyczaj musi rywalizować z młodszymi o kilkanaście lat tenisistami. Pasją do tenisa zaraził go w wieku 30 lat kolega, były mistrz ZSRR w gimnastyce. Od tamtego czasu trenuje zawsze trzy razy w tygodniu.

 

Zobacz także: Turniej WTA w Pradze: Dwie Czeszki w półfinałach

 

Stanisławskij podkreślił walory tenisa. - To elegancki sport, dobre fizyczne ćwiczenie dla całego ciała. Piękna dyscyplina, w której możesz walczyć niezależnie od wieku - powiedział Ukrainiec, który obecnie przygotowuje się do mistrzostw świata super-seniorów, które mają się odbyć w październiku na Majorce.

 

Pierwszy raz w historii w turnieju wprowadzona zostanie kategoria +90. Pomysłodawcą tego pomysłu był właśnie Stanisławskij, który wysłał prośbę do Międzynarodowej Federacji Tenisa. - Ludzie po 70-tce mówią: dzięki Bogu przeżyłem kolejny rok, ci między 70 a 90 rokiem: dzięki Bogu przeżyłem kolejny miesiąc, zaś osoby w moim wieku, po 90-tce dziękują Bogu za każdy dzień - powiedział Ukrainiec, który uważa, że sekretem jego długowieczności są „dobre geny” i regularne uprawianie sportu.

 

Wstaje rano i dzień rozpoczyna od gimnastyki, w tym pompek. Poza tenisem uprawia pływanie i narciarstwo. Marzy o… skoku ze spadochronem, dożyciu 100 lat i spotkania na korcie z Rogerem Federerem.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie