Piłkarki ręczne Ruchu Chorzów zagrają w lidze czesko-słowackiej

Piłka ręczna
Piłkarki ręczne Ruchu Chorzów zagrają w lidze czesko-słowackiej
Fot. PAP
Ruch Chorzów

Piłkarki ręczne spadkowicza z ekstraklasy Ruchu Chorzów w kolejnym sezonie wystąpią w pierwszej lidze polskiej i w MOL Lidze, czyli najwyższej klasie rozgrywek w Czechach i na Słowacji – poinformował klub.

MOL Liga istnieje od 2002 roku. W pierwszym sezonie (2002/03) występowała w niej także drużyna z Austrii - Hypo Niederoesterreich, która okazała się najlepsza. Teraz do rywalizacji dołączy Ruch, obok dziewięciu zespołów czeskich i czterech słowackich.


ZOBACZ TAKŻE: Raków Częstochowa zdobywcą Superpucharu Polski! Zdecydowały rzuty karne

 

„Zależało nam na tym, żeby nadal grać na najwyższym poziomie. Sportowy aspekt jest dla nas najważniejszy. W polskiej pierwszej lidze, w której mamy występować, jest 11 zespołów. Nie można jednak wykluczyć, że będzie ich mniej, bo z niektórych klubów docierają niepokojące sygnały. Według terminarza w tym roku mamy rozegrać zaledwie dziewięć meczów. Dla porównania - w końcówce poprzedniego sezonu Superligi zagraliśmy dziewięć spotkań w nieco ponad miesiąc. Uznaliśmy więc, że warto pokazać się także gdzie indziej” – wyjaśnił prezes spółki KPR Ruch Krzysztof Zioło. Dodał, że czesko-słowacka liga została właśnie powiększona z 12 do 14 drużyn.

 

„Tymczasem PGNiG Superliga Kobiet, w niemal 40-milionowej Polsce, od dwóch lat składa się tylko z ośmiu ekip, co nie niesie za sobą żadnych pozytywnych aspektów” – zaznaczył.

 

Podkreślił, że gra za granicą stwarza też nowe możliwości marketingowe.

 

„Będziemy chcieli nawiązać współpracę z firmami, które inwestują w Czechach i na Słowacji. Chcielibyśmy przedstawić im nasz projekt” - zauważył. Podopieczne trenera Vita Teleky’ego rozegrają w MOL Lidze 26 spotkań (13 u siebie i 13 na wyjeździe), pierwsze 4 września, ostatnie 13 kwietnia 2022 r. Później zespoły z Czech i Słowacji osobno walczyć będą o wyłonienie mistrzów swoich krajów.W minionym sezonie „Niebieskie” zajęły w ekstraklasie ostatnie, ósme miejsce, co oznaczało spadek do 1. ligi.

 

Ich miejsce miał zająć najlepszy zespół turnieju z udziałem mistrzów trzech grup pierwszej ligi. Przed zawodami wycofał się jednak Sambor Tczew, bo działacze klubu uznali, że organizacyjnie i finansowo nie są gotowi na spełnienie warunków stawianych zespołom ekstraklasy. Potem MKS Karkonosze Jelenia Góra pokonał w decydującym spotkaniu Suzuki Koronę Handball Kielce 30:29. Potem dolnośląski klub zrezygnował z gry w elicie, też nie mogąc spełnić jej wymogów. Szefowie Ruchu uważali, że w świetle przepisów to śląska drużyna powinna zostać w ekstraklasie, ale ostatecznie beniaminkiem została ekipa z Kielc.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie