PŚ w szachach: Zwycięstwo Pioruna, remisy Dudy i Wojtaszka w trzeciej rundzie

Inne
PŚ w szachach: Zwycięstwo Pioruna, remisy Dudy i Wojtaszka w trzeciej rundzie
fot. PAP
PŚ w szachach: Zwycięstwo Pioruna, remisy Dudy i Wojtaszka w trzeciej rundzie

Kacper Piorun odniósł zwycięstwo, a Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek zanotowali remisy w pierwszych partiach trzeciej rundy Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego w Soczi. Przegrali swoje niedzielne pojedynki Michal Krasenkow i Jolanta Zawadzka.

W rywalizacji open wystartowało 206 uczestników, a w rozgrywanym po raz pierwszy turnieju kobiet - 103 zawodniczki. Obecnie na placu boju pozostało - odpowiednio - 64 i 32 uczestników.

 

ZOBACZ TAKŻE: PŚ w szachach: Zwycięstwa Krasenkowa, Pioruna i Zawadzkiej na inaugurację

 

Grający czarnymi Piorun (ranking 2608), obecnie szósty szachista kraju, odniósł w 1/32 finału cenne zwycięstwo nad wyżej notowanym, drugim arcymistrzem Holandii Jordenem van Foreestem (2688) po 59 posunięciach. Dwaj najlepsi polscy szachiści zanotowali remisy w pierwszych pojedynkach - Duda czzarnymi z Amerykaninem Samuelem Sevianem, a Wojtaszek białymi z Rosjaninem Maksymem Matłakowem.

 

Grający czarnymi Michał Krasenkow przegrał z Rameshbabu Praggnanandhaa z Indii, podobnie jak w 1/16 finału turnieju kobiet Jolanta Zawadzka z Gruzinką Nino Baciaszwili.

 

W poniedziałek odbędą się partie rawanżowe.

 

Pula nagród wynosi - odpowiednio - 1,89 mln (open) i 676,25 tys. (kobiety) dolarów.

 

Dwa pierwsze miejsca w turnieju open, nie licząc mistrza świata Magnusa Carlsena, który także startuje w Rosji (trzecią rundę rozpoczął od wygranej z innym reprezentantem Norwegii Aryanem Tari), premiowane są udziałem w przyszłorocznym turnieju kandydatów oraz nagrodą finansową w wysokości 110 i 80 tys. dolarów.

 

Turniej w klasycznej formule przy szachownicach odbywa się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasna Polana, 40 km od Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk olimpijskich 2014 odbywały się konkurencje narciarstwa alpejskiego i biegowego.

 

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu trzeciego dnia odbywa się dogrywka.

 

Wyniki Polaków (na pierwszym miejscu grający białymi):

 

Turniej open - 1/32 finału

 

Samuel Sevian (USA, 2660) - Jan-Krzysztof Duda (2738) remis

Rameshbabu Praggnanandhaa (Indie, 2608) - Michał Krasenkow (2591) 1:0

Jorden van Foreest (Holandia, 2701) - Kacper Piorun (2608) 0:1

Radosław Wojtaszek (2691) - Maksym Matłakow (Rosja, 2688) remis

 

Turniej kobiet - 1/16 finału

Nino Baciaszwili (Gruzja, 2491) - Jolanta Zawadzka (2403) 1:0

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie