Mocna reprezentacja polskiej ligi! Siatkarze klubów PlusLigi na igrzyskach Tokio 2020

Inne
Mocna reprezentacja polskiej ligi! Siatkarze klubów PlusLigi na igrzyskach Tokio 2020
fot. Cyfrasport
Kamil Semeniuk, Paweł Zatorski, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek, Benjamin Toniutti oraz jeszcze David Smith to siatkarze triumfatora Ligi Mistrzów – ZAKSY, których zobaczymy na igrzyskach w Tokio.

PlusLiga to jedna z najlepszych siatkarskich lig świata. Pokazał to triumf ZAKSY w Lidze Mistrzów, potwierdza tę tezę również przegląd kadr uczestników turnieju olimpijskiego Tokio 2021. W składach reprezentacji jest wielu siatkarzy, którzy występowali, występują, lub w przyszłym sezonie będą występować w klubach polskiej ekstraklasy. Ilu siatkarzy z PlusLigi zagra w Tokio? Sprawdź, którzy gracze powołani na igrzyska są związani z polskimi klubami.

Przegląd kadr zacznijmy od siatkarzy, którzy w minionym sezonie występowali na polskich parkietach. Spośród 144 zawodników zgłoszonych do gry na igrzyskach, 16 siatkarzy grało w ostatnich miesiącach w polskich klubach.

 

Z PlusLigi do Tokio

 

Z tej szesnastki aż dziewięciu to reprezentanci Polski. Z biało-czerwonej kadry jedynie atakujący Bartosz Kurek (Wolf Dogs Nagoya/ Japonia) oraz dwaj przyjmujący – Wilfredo Leon (Sir Safety Conad Perugia/ Włochy) i Michał Kubiak (Panasonic Panthers/ Japonia) reprezentowali barwy zagranicznych drużyn.

 

Zobacz także: Składy wszystkich reprezentacji turnieju siatkarzy IO Tokio 2020

 

Na igrzyska pojedzie siedmiu siatkarzy, którzy w minionym sezonie reprezentowali barwy triumfatora Ligi Mistrzów – ZAKSY. Pięciu w reprezentacji Polski (Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka i Paweł Zatorski) oraz rozgrywający Benjamin Toniutti z Francji i środkowy David Smith ze Stanów Zjednoczonych.

 

Czterech zawodników grało w ostatnich miesiącach w PGE Skrze, wśród nich dwaj Polacy: Mateusz Bieniek i Grzegorz Łomacz oraz Irańczyk Milad Ebadipour i Amerykanin Taylor Sander. Po jednym olimpijczyku występowało w Stali Nysa, Asseco Resovii, Jastrzębskim Węglu, Aluron CMC Warcie Zawiercie i Vervie Warszawa Orlen Paliwa.

 

Co ciekawe, z drużyny Jastrzębskiego Węgla, która wywalczyła w minionym sezonie mistrzostwo Polski, na turnieju zagra tylko przyjmujący Yacine Louati. Po sezonie opuścił on PlusLigę, a jego nowym klubem będzie Fenerbahce Stambuł. Jastrzębski Węgiel pozyskał natomiast dwóch innych zawodników z olimpijskiej kadry Francuzów – Toniuttiego i Stephena Boyera.

 

Zabrakło natomiast jastrzębian w reprezentacji Polski. Najbliżej olimpijskiej dwunastki był przyjmujący Tomasz Fornal, który nawet pojechał do Japonii, ale tylko na obóz przygotowawczy. Na wcześniejszym etapie selekcji z rywalizacji odpadł libero Jakub Popiwczak.

 

Siatkarze, którzy w minionym sezonie 2020/21 grali w PlusLidze:

 

Wassim Ben Tara (Tunezja) – Stal Nysa

Mateusz Bieniek (Polska) – PGE Skra Bełchatów
Fabian Drzyzga (Polska) – Asseco Resovia
Milad Ebadipour (Iran) – PGE Skra Bełchatów
Yacine Louati (Francja) – Jastrzębski Węgiel
Grzegorz Łomacz (Polska) – PGE Skra Bełchatów
Łukasz Kaczmarek (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Jakub Kochanowski (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Garrett Muagututia (USA) – Aluron CMC Warta Zawiercie
Piotr Nowakowski (Polska) – Verva Warszawa Orlen Paliwa
Benjamin Toniutti (Francja) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Taylor Sander (USA) – PGE Skra Bełchatów
Kamil Semeniuk (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
David Smith (USA) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Aleksander Śliwka (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Paweł Zatorski (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

 

Ze 144 powołanych siatkarzy, 32 grało w klubach włoskich (11 z nich w kadrze Italii), a 17 w rosyjskich (w tym cała dwunastka kadry Rosji). W Japonii występowało 13 zawodników (11 z kadry japońskiej + 2 reprezentantów Polski). Po 10 grało w klubach z Brazylii (9 z ekipy Canarinhos), Francji (tylko dwóch z francuskiej kadry), Turcji (sami obcokrajowcy, bo Turcy nie zakwalifikowali się na IO) oraz Tunezji (cała dziesiątka z reprezentacji tego kraju).

 

Z Tokio do PlusLigi

 

Z tej plusligowej szesnastki w przyszłym sezonie na polskich parkietach nie zagra dwóch zawodników – wspomniany już Louati oraz Amerykanin Garrett Muagututia, który rozstał się z Aluron CMC Wartą Zawiercie.

 

Z polskiej dwunastki jedynie dwóch zawodników zmieni w przyszłym sezonie barwy klubowe. Obaj wybrali ten sam kierunek. Kochanowski i Zatorski przeniosą się z ZAKSY do Asseco Resovii. Kolejnym z tej grupy transferem wewnątrz PlusLigi będzie przejście Toniuttiego do Jastrzębskiego Węgla.

 

W olimpijskich kadrach kilku reprezentacji znajdziemy też nowych zawodników klubów PlusLigi. Rozgrywający Jay Blankenau z Kanady zagra w Warszawie. Atakujący Stephen Boyer z Francji wzmocni Jastrzębski Węgiel, a Mejsam Salehi (Iran) – Indykpol AZS Olsztyn. Do PlusLigi wróci po pięciu latach argentyński przyjmujący Facundo Conte, który związał się z klubem z Zawiercia.

 

Na polskich parkietach pojawią się też trzej nowi Amerykanie: przyjmujący Torey Defalco trafi do Indykpolu AZS Olsztyn, środkowy Mitchell Stahl do Stali Nysa, a libero Erik Shoji ma zastąpić Zatorskiego w ZAKSIE. W sumie z olimpijskiej dwunastki ekipy USA, aż pięciu zawodników będzie więc grało w PlusLidze. Jeśli doliczymy do tego trzech kolejnych graczy: odchodzącego z Zawiercia Muagututię oraz Kawikę Shoji (Asseco Resovia 2018–20) i Thomasa Jaeschke (Asseco Resovia 2015–17), można śmiało powiedzieć, że amerykańska kadra ma z PlusLigą wiele wspólnego.

 

Siatkarze, którzy w przyszłym sezonie 2021/22 będą grali w PlusLidze:

 

Wassim Ben Tara (Tunezja) – Stal Nysa
Mateusz Bieniek (Polska) – PGE Skra Bełchatów
Jay Blankenau (Kanada) – "Projekt" Warszawa
Stephen Boyer (Francja) – Jastrzębski Węgiel
Facundo Conte (Argentyna) – Aluron CMC Warta Zawiercie
Torey Defalco (USA) – Indykpol AZS Olsztyn
Fabian Drzyzga (Polska) – Asseco Resovia
Milad Ebadipour (Iran) – PGE Skra Bełchatów
Łukasz Kaczmarek (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Jakub Kochanowski (Polska) – Asseco Resovia
Grzegorz Łomacz (Polska) – PGE Skra Bełchatów
Piotr Nowakowski (Polska) – "Projekt" Warszawa
Mejsam Salehi (Iran) – Indykpol AZS Olsztyn
Taylor Sander (USA) – PGE Skra Bełchatów
Kamil Semeniuk (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Erik Shoji (USA) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
David Smith (USA) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Mitchell Stahl (USA) – Stal Nysa
Aleksander Śliwka (Polska) – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Benjamin Toniutti (Francja) – Jastrzębski Węgiel
Paweł Zatorski (Polska) – Asseco Resovia.

 

WYNIKI TURNIEJU SIATKARZY IGRZYSK TOKIO 2020

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie