PŚ w szachach: Wojtaszek zremisował z Carlsenem, wygrana Pioruna

Inne
PŚ w szachach: Wojtaszek zremisował z Carlsenem, wygrana Pioruna
fot. PAP
PŚ w szachach: Wojtaszek zremisował z Carlsenem, wygrana Pioruna

Radosław Wojtaszek zremisował z mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem w pierwszej partii 1/16 finału Pucharu Świata w szachach. Podobny wynik uzyskał Jan-Krzysztof Duda z Irańczykiem Pouyą Idanim. Cenne zwycięstwo nad Uzbekiem Javokhirem Sindarovem odniósł Kacper Piorun.

Wojtaszek, który grał białymi, jako pierwszy w tym turnieju odebrał pół punktu liderowi światowego rankingu, remisując po 35 posunięciach. W poprzednich rundach Norweg wygrał wszystkie partie, eliminując Chorwata Sasę Martinovica 2:0 i swojego rodaka Aryana Tariego 2:0.

 

Przed sześcioma laty w superturnieju w Wijk aan Zee Wojtaszek pokonał Carlsena. W ośmiu ich bezpośrednich pojedynkach, licząc ten czwartkowy, Norweg odniósł cztery zwycięstwa, a trzy partie zakończyły się remisami.

 

ZOBACZ TAKŻE: Mecze siatkarzy bez hymnów! Kolejna kontrowersja igrzysk Tokio 2020

 

Najlepszy polski szachista Duda zremisował białymi po 60 ruchach z drugim arcymistrzem Iranu Pouyą Idanim (2614).

 

Natomiast Piorun, jedyny z Polaków grający tego dnia czarnymi, znakomicie zareagował na niedokładne posunięcie rywala w końcówce i jak na wielokrotnego mistrza świata w rozwiązywaniu zadań szachowych przystało pokonał jedną z rewelacji turnieju Sindarova. W drugiej rundzie 15-letni Uzbek sensacyjnie wyeliminował po serii dogrywek lidera światowego rankingu juniorów, urodzonego w Iranie, a reprezentującego od kilku tygodni Francję, Alirezę Firouzję (12. FIDE). Utalentowany szachista z Uzbekistanu arcymistrzem został w październiku 2018 roku, mając 12 lat, 10 miesięcy i pięć dni.

 

Pula nagród w PŚ w Soczi wynosi - odpowiednio - 1,89 mln (open) i 676,25 tys. (kobiety) dolarów. Dwa pierwsze miejsca w turnieju open, nie licząc mistrza świata Carlsena, premiowane są udziałem w przyszłorocznym turnieju kandydatów oraz nagrodą finansową w wysokości 110 i 80 tys. dolarów.

 

Turniej w klasycznej formule przy szachownicach toczy się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasna Polana, 40 km od Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk olimpijskich 2014 odbywały się konkurencje narciarstwa alpejskiego i biegowego.

 

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu trzeciego dnia odbywa się dogrywka w skróconym czasie gry.

 

W piątek odbędą się rewanżowe mecze 1/16 finału turnieju open oraz 1/8 finału rywalizacji kobiet.

 

Turniej open - 1/16 finału (na pierwszym miejscu grający białymi)

Jan-Krzysztof Duda (2738) - Pouya Idani (Iran, 2614)          remis
Javokhir Sindarov (Uzbekistan, 2558) - Kacper Piorun (2608)    0:1
Radosław Wojtaszek (2691) - Magnus Carlsen (Norwegia, 2847)   remis 
MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie