Tokio 2020: Klasyfikacja medalowa

Ile medali Polacy mają w Tokio?

W trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio zostało rozdanych 339 kompletów medali. Czternaście - cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych - zdobyli polscy sportowcy. Sprawdźcie klasyfikację medalową igrzysk olimpijskich w Tokio.

Jako pierwsze spośród Biało-Czerwonych na podium stanęły nasze wioślarki w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann, które sięgnęły po srebrny medal w czwórkach podwójnych. Miało to miejsce 28 lipca, a więc szóstego dnia igrzysk.

Kolejny medal również był dziełem czwórki, a właściwie nawet siódemki, gdyż jako kolejni na pierwszy plan wyszli biegacze rywalizujący w sztafecie mieszanej. Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński w finale, uzupełniani wcześniej przez Igę Baumgart-Witan, Małgorzatę Hołub-Kowalik i Dariusza Kowaluka, w niesamowitym stylu wywalczyli złoto w konkurencji 4x400 m, ustanawiając przy tym rekord Europy i rekord olimpijski.

Worek z medalami rozwiązał się 3 sierpnia, gdy jeszcze w nocy czasu polskiego srebro wydarły rywalkom kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska. Kilka godzin później zapaśnik Tadeusz Michalik pokonał Węgra Aleksa Gergő Szőke w meczu o brąz, powtarzając tym samym sukces swojej siostry Moniki, która przed pięcioma laty również stanęła na najniższym stopniu podium na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Po południu show skradły nasze młociarki - trzecie mistrzostwo olimpijskie wywalczyła Anita Włodarczyk, a brązowy medal w tej konkurencji zgarnęła Malwina Kopron. Dzień później rzut młotem zdominowali również panowie - klątwę igrzysk przełamał trzeci Paweł Fajdek, a po medal z najcenniejszego kruszcu sięgnął Wojciech Nowicki. Oprócz młociarzy na podium stanęły też żeglarki w składzie Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar-Hill (srebro), a także biegnący na 800 metrów Patryk Dobek (brąz).

Piękną niespodziankę polskim kibicom sprawił Dawid Tomala, który w nocy z czwartku na piątek wywalczył złoty medal w konkurencji chodu sportowego na 50 km. Sukces wydaje się tym większy, że był to dopiero drugi ukończony na tym dystansie bieg w karierze 31-letniego sportowca, a w dodatku przejdzie on do historii, bowiem konkurencji tej nie zobaczymy już na następnych igrzyskach olimpijskich. "Królewski dystans" zostanie bowiem zastąpiony chodem na 35 km.

W piątek Maria Andrejczyk rzuciła oszczepem 64,61 i zdobyła srebrny medal igrzysk. 25-latka najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskała w drugiej próbie. Pozwolił on na zajęcie drugiego miejsca w konkursie.

W sobotę kajakarki Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska wywalczyły brąz olimpijski w konkurencji K4 na 500 m.

Srebrny medal olimpijski zdobyła w lekkoatletyce sztafeta kobiet 4x400 m. Polki pobiegły w składzie Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. Wynikiem 3.20,53 poprawiły rekord kraju. Wygrała reprezentacja USA, a brązowy medal wywalczyły Jamajki. W eliminacjach biegła jeszcze Anna Kiełbasińska, która również otrzyma srebrny medal.

Polskie medale Igrzysk olimpijskich w Tokio:

ZŁOTO

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk - lekkoatletyka, sztafeta mieszana 4x400 m
Anita Włodarczyk - lekkoatletyka, rzut młotem
Wojciech Nowicki - lekkoatletyka, rzut młotem

Dawid Tomala - lekkoatletyka, chód sportowy na 50 km

SREBRO

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann - wioślarstwo, czwórka podwójna
Karolina Naja, Anna Puławska - kajakarstwo, K2 500 m
Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar - żeglarstwo, klasa 470
Maria Andrejczyk - lekkoatletyka, rzut oszczepem

Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic i Anna Kiełbasińska - lekkoatletyka, sztafeta kobiet 4x400 m

BRĄZ

Tadeusz Michalik - zapasy, styl klasyczny, kat. 97 kg
Malwina Kopron - lekkoatletyka, rzut młotem
Paweł Fajdek - lekkoatletyka, rzut młotem
Patryk Dobek - lekkoatletyka, bieg na 800 m

Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska - kajakarstwo, K4 500 m

KOŃCOWA KLASYFIKACJA MEDALOWA IGRZYSK OLIMPIJSKICH W TOKIO PO KLIKNIĘCIU W LINK

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.