Top 10: Najlepsi siatkarze w historii igrzysk olimpijskich

Inne
Top 10: Najlepsi siatkarze w historii igrzysk olimpijskich
fot. PAP/Adam Ciereszko
Siergiej Tietiuchin z Rosji zagrał na sześciu igrzyskach olimpijskich i zdobył w nich cztery medale. Na zdjęciu w drodze po złoto IO Londyn 2012, w ćwierćfinałowym meczu z Polską.

Siatkarze już po raz piętnasty będą rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich. Poprzednie turnieje miały wielu bohaterów. Którzy zawodnicy należą do najwybitniejszych olimpijczyków w tej dyscyplinie sportu? Kogo zapamiętaliśmy ze spektakularnych występów? Którzy siatkarze kolekcjonowali olimpijskie medale?

Siatkarze po raz pierwszy o olimpijskie medale rywalizowali podczas igrzysk Tokio 1964. Po latach najważniejsza sportowa impreza świata wraca do stolicy Japonii, a wraz z nią również siatkówka.

 

Zobacz także: Terminarz turnieju siatkarzy Tokio 2020

 

Wcześniejsze turnieje igrzysk olimpijskich miały wielu bohaterów. Znajdziemy wśród nich multimedalistów, ale też takich zawodników, którzy najwyższą formę zaprezentowali podczas jednej imprezy. Jednych zapamiętaliśmy z solidności, innych z genialnych, błyskotliwych zagrań. Wybór dziesięciu najlepszych to oczywiście wyłącznie zabawa. Podstawowym kryterium był złoty medal olimpijski na koncie.

 

Przypomnijmy, że w dotychczasowych turniejach siatkarzy na igrzyskach olimpijskich triumfowały: ZSRR (1964, 1968, 1980), Japonia (1972), Polska (1976), USA (1984, 1988, 2008), Brazylia (1992, 2004, 2016), Holandia (1996), Jugosławia (2000) i Rosja (2012).

 

Top 10 – mistrzowie olimpijscy w siatkówce:

 

10. Dmitrij Muserski (Rosja)

 

Starty w IO: Londyn 2012 – ZŁOTO.

 

Dmitrij Muserski występuje jako środkowy, ale najsłynniejszy mecz w karierze zagrał na ataku. / fot. Cyfrasport

Bohater najbardziej spektakularnej zmiany w historii igrzysk. Rosjanie przegrywali już 0:2 z Brazylią w olimpijskim finale w Londynie. Trener Władimir Alekno dokonał wówczas zaskakującej roszady, przestawiając Muserskiego ze środka na atak. Reprezentant Rosji stał się bohaterem meczu o złoto – zdobył łącznie 31 punktów, kończąc 28/49 ataków.

 

W późniejszych latach Muserski miał niestety wielkiego pecha do igrzysk olimpijskich. W Rio De Janeiro nie mógł wystąpić z powodu kontuzji kolana. W Tokio znów miał wystąpić na ataku, ale zabrakło go w rosyjskiej kadrze. Plany pokrzyżował tym razem uraz stawu łokciowego.
NASTĘPNY ZAWODNIK→

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie