PŚ w szachach: Remisy Dudy i Pioruna w pierwszych partiach 1/8 finału

Inne
PŚ w szachach: Remisy Dudy i Pioruna w pierwszych partiach 1/8 finału
fot. PAP
Polacy na remis.

Jan-Krzysztof Duda i Kacper Piorun, grając czarnymi, zremisowali swoje partie z - odpowiednio - Rosjaninem Aleksandrem Griszczukiem i Francuzem Etienne'em Bacrot w 1/8 finału Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego w Soczi. W poniedziałek odbędą się rewanże.

Najlepszy polski szachista Duda, który w 1/8 finału Pucharu Świata występuje drugi raz z rzędu, spotyka się z siódmym szachistą światowego rankingu Griszczukiem, jedynym - poza mistrzem świata Magnusem Carlsenem - arcymistrzem ze światowej dziesiątki, który pozostał w rywalizacji w Soczi. W niedzielnym pojedynku zgodzili się na remis po 33 posunięciach.

 

Zobacz także: Polscy siatkarze plażowi zaczęli zgodnie z planem

 

Poprzednio obydwaj szachiści w klasycznych partiach rywalizowali w listopadzie 2019 roku w finale turnieju Grand Prix FIDE w Hamburgu. Obydwie zakończyły się wówczas remisami. Dogrywkę w przyspieszonym tempie gry rozstrzygnął na swoją korzyść Rosjanin, co dało mu prawo gry w turnieju kandydatów.

 

Przeciwnikiem Pioruna, pięciokrotnego mistrza świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, jest trzeci szachista Francji, 28-letni Bacrot, jeden z najmłodszych arcymistrzów w historii szachów (tytuł zdobył mając 14 lat i dwa miesiące), w przeszłości mistrz świata do lat 10 i 12. Ich pierwsza partia zakończyła się podziałem punktu po 46 ruchach.

 

Pula nagród w PŚ w Soczi wynosi - odpowiednio - 1,89 mln (open) i 676,25 tys. (kobiety) dolarów. Dwa pierwsze miejsca w turnieju open, nie licząc Carlsena (zremisował z Rosjaninem Andriejem Jesipienko), premiowane są udziałem w przyszłorocznym turnieju kandydatów oraz nagrodą finansową w wysokości 110 i 80 tys. dolarów.

 

Turniej w klasycznej formule przy szachownicach toczy się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasna Polana, 40 km od Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk olimpijskich 2014 odbywały się konkurencje narciarstwa alpejskiego i biegowego.

 

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu trzeciego dnia odbywa się dogrywka w skróconym czasie gry.

 

W poniedziałek odbędą się rewanże 1/8 finału turnieju open oraz 1/4 finału rywalizacji kobiet.

 

Wyniki Polaków:

 

Jan-Krzysztof Duda (2738) - Aleksander Griszczuk (Rosja, 2776) remis
Kacper Piorun (2608) - Etienne Bacrot (Francja, 2678) remis

TG, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie