Tokio 2020: Lee Kiefer zdetronizowała Innę Derigłazową we florecie

Amerykanka Lee Kiefer została w Tokio mistrzynią olimpijską we florecie. W finale pokonała najlepszą na poprzednich igrzyskach w Rio de Janeiro Innę Derigłazową 15:13. Brąz dla innej z zawodniczek Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Larysy Korobiejnikowej.

27-letnia Amerykanka jedyny do tej pory indywidualny medal - brązowy w mistrzostwach świata - wywalczyła 10 lat temu w Katanii. Od lat dominuje na kontynencie amerykańskim, stąd jej wysokie szóste miejsce w klasyfikacji florecistek.

Kiefer urodziła się w Cleveland, jej rodzice (matka przyjechała do USA z Filipin) są lekarzami. W tym kierunku kształci się także nowa mistrzyni olimpijska. Studia licencjackie ukończyła na Uniwersytecie Notre Dame. W igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku odpadła w 1/8 finału i rozważała zakończenie kariery sportowej. Rok później rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Kentucky w Lexington, ale postanowiła je łączyć z uprawianiem szermierki.

"Odbyłam kilka rozmów z rodzicami oraz władzami mojej uczelni. Wszyscy przekonywali mnie, że skoro mam talent do szermierki, to powinnam spróbować połączyć sport z nauką, choć studia medyczne do najłatwiejszych nie należą" - wspomniała Kiefer.

31-letnia Derigłazowa to indywidualna mistrzyni olimpijska 2016 z Rio de Janeiro, która ma w dorobku ponadto trzy tytuły mistrzyni świata i dwa mistrzyni Europy. Do tego wiele medali w turniejach drużynowych (m.in. wicemistrzostwo olimpijskie z 2012 roku). Te sukcesy razem z 20 wygranymi w Pucharze Świata czynią ją najbardziej utytułowaną florecistką ostatnich lat.

W 1/16 finału w Tokio Rosjanka wyeliminowała Martynę Jelińską, wygrywając 15:8. Polka została sklasyfikowana na 31. pozycji.

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.