Tokio 2020: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na dziewiątej pozycji w wyścigu żeglarskiej klasie 49er

Inne
Tokio 2020: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na dziewiątej pozycji w wyścigu żeglarskiej klasie 49er
fot. PAP
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli dziewiąte miejsce w jedynym wtorkowym wyścigu olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie 49er. Po trzech startach w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS) są 15.

We wtorek na olimpijskim akwenie Enoshima po raz pierwszy zeszli na wodę skiffiści. W klasie 49er odbył się tylko jeden wyścig, w którym Przybytek i Kołodziński (to dla nich trzecie igrzyska) wywalczyli w gronie 19 załóg dziewiątą lokatę.

 

Zobacz także: Spadek Zofii Klepackiej, awans Piotra Myszki

 

Triumfowali Robert Dickson i Sean Waddilove, a za Irlandczykami na metę dopłynęli Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell oraz druga ekipa mistrzostw świata sprzed roku i brązowi medaliści igrzysk z Rio de Janeiro w 2016 roku Niemcy Erik Heil i Thomas Ploessel. Dopiero 12. miejsce przypadło broniącym tytułu Nowozelandczykom Peterowi Burlingowi i Blairowi Tuke.

 

W klasie 49erFX zawodniczki trzy razy stanęły na starcie. Debiutujące na igrzyskach Melzacka i Łoboda były 8., 14. i 16, co dało im w sumie 15 . pozycję.

 

Stawkę 21 załóg otwierają ubiegłoroczne wicemistrzynie świata Brytyjki Charlotte Dobson i Saskia Tidey, które wyprzedzają brązowe medalistki czempionatu globu Amerykanki Stephanie Roble i Margaret Shea oraz aktualne mistrzynie olimpijskie Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze.

 

W tych klasach zaplanowano 13 wyścigów, w tym ostatni podwójnie punktowany z udziałem 10 najlepszych załóg, tzw. medalowy.

 

We wtorek w Enoshimie rywalizowali przedstawiciele pięciu konkurencji. Po raz pierwszy w szranki stanęli także przedstawiciele klasy Finn, która po raz ostatni znajduje się w programie igrzysk (zadebiutowała w 1952 roku w Helsinkach).

 

Prowadzi Turek Alican Kaynar, który wygrał oba wyścigi, a w czołowej trójce są ponadto aktualny mistrz Europy i mistrz świata z 2018 roku Węgier Zsombor Berecz (dwa razy był drugi) oraz srebrny medalista ostatniego czempionatu globu Hiszpan Joan Cardona Mendez (dwa razy trzeci).

 

Wśród 19 żeglarzy nie ma Polaka, a dopiero dziewiąty jest najlepszy na ostatnich igrzyskach w Rio Giles Scott. Niezwykle utytułowany Brytyjczyk ma na koncie cztery tytuły mistrza świata oraz dwa Starego Kontynentu.

 

W klasie Laser Radial Magdalena Kwaśnia (ChKŻ Chojnice) była we wtorek 15. oraz 18. i w klasyfikacji generalnej spadła po sześciu startach z 14. na 15. pozycję.

 

Nową liderką została brązowa medalistka igrzysk z Rio de Janeiro i wicemistrzyni Starego Kontynentu z ubiegłego roku z Gdańska Dunka Anne-Marie Rindom, a kolejne lokaty w stawce 44. zawodniczek zajmują Szwedka Josefin Olsson oraz mistrzyni olimpijska sprzed pięciu lat z Brazylii i czterokrotna mistrzyni świata Holenderka Marit Bouwmeester.

 

W klasie Laser Standard nie ma Polaka. Ściga się 35 żeglarzy, a na pierwszym miejscu plasuje się mistrz świata z 2017 i 2018 roku Cypryjczyk Pavlos Kontides, drugi jest aktualny wicemistrz globu Australijczyk Matthew Wearn, a trzeci Brazylijczyk Robert Scheidt.

 

W tych klasach zaplanowano 11 wyścigów, w tym ostatni podwójnie punktowany z udziałem 10 najlepszych.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

 

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

R.S, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie