Tokio 2020: Piąty złoty medal dla Japonii w turnieju judo

Takanori Nagase

Takanori Nagase zdobył piąty złoty medal dla Japonii w olimpijskim turnieju judo w Tokio. W finale kat. 81 kg pochodzący z Nagasaki 27-letni zawodnik pokonał przez waza-ari reprezentującego Mongolię Saeida Mollaei.

Wcześniej na najwyższym stopniu podium stanęli Naohisa Takato, rodzeństwo Hifumi i Uta Abe oraz Shohei Ono. Do tej pory gospodarze wygrali wszystkie męskie finały, oddając tylko trzy złote medale: dwa - reprezentantkom Kosowa, oraz we wtorek jeden Francuzce Clarisse Agbegnenou.

Nagase wygrał pięć walk, ale żadnej przed czasem (ippon). W finale dopiero w dogrywce wykonał akcję na wagę złotego medalu.

Jego finałowy rywal, Mollaei, urodził się w Teheranie, ale od dwóch lat reprezentuje Mongolię. W 2019 nie powrócił do Iranu z mistrzostw świata w Tokio w obawie o swoje bezpieczeństwo. Zbiegł do Niemiec, ponieważ ujawnił, że był nakłaniany przez sportowe władze swojego kraju do przegrania walki, aby uniknąć finałowej potyczki z Izraelczykiem Sagim Mukim.

Brązowe medale igrzysk w Tokio zdobyli Belg Matthias Casse oraz reprezentujący Austrię Shamil Borchashvili.