Tokio 2020: Wyniki meczów 3. kolejki turnieju siatkarzy

Rosjanie pokonali Brazylijczyków 3:0!

Na środę zaplanowano spotkania trzeciej kolejki turnieju siatkarzy. Polacy wygrali z Wenezuelą i po porażce Japonii z Włochami zostali liderami tabeli. W pierwszym meczu grupy A doszło do zaskakującego rozstrzygnięcia. Iran, który na inaugurację pokonał Polskę, niespodziewanie gładko uległ Kanadzie 0:3. W grupie B Francuzi przegrali po zaciętym meczu z reprezentacją Argentyny, natomiast Rosjanie rozbili Brazylijczyków. Sprawdź wyniki meczów 3. kolejki turnieju siatkarzy.

Siatkarze reprezentacji Iranu byli faworytami starcia grupy A z Kanadą, które otwierało środowe zmagania w hali Ariake Arena. W poprzednich meczach ograli 3:2 Polskę i 3:0 Wenezuelę, natomiast drużyna spod znaku Klonowego Liścia poniosła porażki 2:3 z Włochami i 1:3 z Japonią. Irańczycy jednak zawiedli, co bezlitośnie wykorzystali przeciwnicy. W pierwszej partii dominowali na parkiecie i wygrali bez większej dyskusji 25:16. W drugiej też nie było emocji w końcówce – 25:20 i 2:0 w setach dla Kanady! Najbardziej wyrównany był set numer trzy. Iran miał punktowy kontakt z rywalami jeszcze przy stanie 22:21. Później skutecznym atakiem popisał się John Gordon Perrin, po chwili Kanadyjczycy zablokowali atak Amira Ghafoura i mieli piłkę setową (24:21). Irańczycy obronili się w jednej akcji, ale zmarnowana zagrywka zamknęła to spotkanie (25:22). Kanada miała przewagę w ataku, lepiej punktowała blokiem (10–5) i popełniła znacznie mniej błędów od rywali. Najwięcej punktów zdobyli John Gordon Perrin (16) i Nicholas Hoag (15).

Polscy siatkarze pokonali 3:1 Wenezuelę. Po dwóch pewnie wygranych setach, w trzecim zaliczyli wpadkę. W czwartej odsłonie dominowali na parkiecie i zgarnęli komplet punktów. To drugie zwycięstwo podopiecznych trenera Vitala Heynena na igrzyskach w Tokio.

W ostatnim meczu grupy A Japonia przegrała 1:3 z Włochami. Siatkarze Italii pewnie wygrali dwie pierwsze odsłony, w trzeciej górą byli rywale, ale w czwartej Włosi przypieczętowali wygraną i zgarnęli komplet punktów. Byli od rywali zdecydowanie lepsi w bloku (13–5). Gospodarze ponieśli pierwszą porażkę na tych igrzyskach, a to oznacza, że po trzech kolejkach reprezentacja Polski jest liderem tabeli.

W grupie B Amerykanie pokonali Tunezję, ale niespodziewanie stracili seta. Po zdecydowanym zwycięstwie w premierowej partii (25:14), w drugiej, w dużej mierze na własne życzenie, przegrali 23:25. W trzecim secie znów rozbili rywali 25:14. W czwartej odsłonie siatkarze USA zamknęli mecz (25:23), choć Tunezyjczycy obronili trzy piłki meczowe. Najlepiej punktowali: Torey Defalco (24), Taylor Sander (17) i Maxwell Holt (16); w ekipie pokonanych dobrze zaprezentował się Wassim Ben Tara ze Stali Nysa, który wywalczył 16 oczek.

Wielkich emocji dostarczyło starcie Argentyny z Francją. Siatkarze Albicelestes w poprzednim spotkaniu byli blisko zwycięstwa nad Brazylią, ale ostatecznie przegrali po tie-breaku. Tym razem nie zaprzepaścili swojej szansy. Pierwszego seta wygrali Trójkolorowi, dwa kolejne to koncert Argentyńczyków i słabsza postawa Francuzów. W czwartym oglądaliśmy dominację zespołu Laurenta Tillie. Po skutecznym ataku Earvina N’Gapetha na 15:25 obie ekipy mogły przygotowywać się do tie-breaka. W decydującej partii, po początkowej przewadze Francuzów, do głosu doszła reprezentacja Argentyny. Cristian Poglajen wywalczył piłkę meczową (14:12), w następnej akcji popełnił błąd, ale w kolejnej Facundo Conte atakiem z drugiej linii zamknął to spotkanie (15:13).

Po porażce z Argentyną Francuzi znaleźli się w trudnej sytuacji. Mają na koncie jedno zwycięstwo – 3:0 nad Tunezją, a w kolejnych meczach zmierzą się z Rosją i Brazylią. Argentyńczycy zagrają z Tunezją i USA. Wynik starcia Francji z Argentyną może więc mieć istotne znaczenie dla układu tabeli grupy B.

Na zakończenie dnia Rosjanie (występujący jako Rosyjski Komitet Olimpijski), pokonali gładko Brazylijczyków 3:0. W pierwszej partii siatkarze Canarinhos długo dotrzymywali kroku rywalom, ale Sborna rozegrała końcówkę po swojej myśli. Drugi set zdecydowanie dla Rosji. W trzecim wydawało się, że Brazylia może wrócić do gry, tak jak to miało miejsce w starciu z Argentyną. Nic z tego. Sborna była tego dnia nie do ogrania, skutecznie prezentowała się w ataku, a także w bloku. Znakomite zawody rozegrał Dmitrij Wołkow, który wywalczył 19 oczek (13/25 = 52% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 4 bloki). Podopieczni trenera Tuomasa Sammelvuo prowadzą w swojej grupie z kompletem zwycięstw; co więcej – są obecnie jedyną niepokonaną drużyną olimpijskiego turnieju siatkarzy.