Liga Konferencji: Pogoń Szczecin za burtą! W Osijeku zadecydował gol strzelony "do szatni"

Kacper Kozłowski przy piłce.

W czwartkowy wieczór Pogoń Szczecin przegrała na wyjeździe z NK Osijek 0:1 w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji i odpadła z europejskich rozgrywek. O awansie chorwackiej drużyny przesądził gol strzelony w samej końcówce pierwszej połowy. Trafienie "do szatni" w 44. minucie zaliczył węgierski pomocnik Laszlo Kleinheisler. Ta bramka sprawiła, że podopieczni Nenada Bjelicy zmierzą się w trzeciej rundzie Ligi Konferencji z CSKA Sofia.

Remisem w pierwszym spotkaniu rozgrywanym przed tygodniem z wicemistrzem Chorwacji Pogoń przedłużyła serię meczów bez zwycięstwa na europejskiej arenie do siedmiu. To czwarty start "bordowo-granatowych" w rozgrywkach pod egidą UEFA. Aby awansować "Portowcy" musieli zwyciężyć w Osijeku. To także pokłosie zmiany przepisów, zgodnie z którymi bramki strzelone na wyjeździe nie są już dodatkowo premiowane. Bramkowy remis tym razem nie dałby awansu i oznaczałby dogrywkę.

- Zmiana przepisów nie jest aż tak ważna. Jedziemy do Osijeku wygrać i awansować – deklarował przed meczem trener Pogoni Kosta Runjaic.

Początek meczu rozgrywanego na stadionie Gradski vrt był wyrównany, choć przewaga optyczna należała do ekipy ze Szczecina. Pogoń miała większe posiadanie piłki i sprawiała nieco lepsze wrażenie. Widać było, że "Portowcy" od początku nastawieni byli na ofensywę.

NK Osijek jednak umiejętnie zatrzymywał ataki gości, dlatego ekipa z Polski nie była w stanie poważnie zagrozić bramce miejscowym. Minuty mijały, a obraz gry się nie zmieniał. Chorwaci spokojnie czekali na swoje szanse.

I taka nadeszła w samej końcówce pierwszej odsłony. W 44. minucie była gwiazda Zagłębia Lubin - Damjan Bohar (w polskiej Ekstraklasie rozegrał 75 meczów i strzelił 26 goli) doskonale zagrał do Kleinheislera, który pokonał Dante Stipicę. Bramka zdobyta tuż przed przerwą podcięła skrzydła szczecinianom.

"Portowcy" jednak ani myśleli, żeby się załamywać. Od początku drugiej części gry ruszyli do obrabiania strat. Zespół trenera Runjaica robił, co mógł, aby doprowadzić do remisu. Trzecia drużyna Ekstraklasy z zeszłego sezonu stworzyła sobie kilka dogodnych okazji do strzelenia gola, ale nie była w stanie pokonać Ivicy Ivusicia.

Przez większą części drugich 45 minut Pogoń miała wyraźną przewagę, ale w decydujących momentach brakowało szczęścia. Również w doliczonym czasie gry fortuna była po stronie NK Osijek i ostatecznie do chorwacka drużyna zmierzy się w III rundzie z CSKA Sofia.

Pogoń wróciła do Europy po 20 latach, ale w czwartym już podejściu nie zdołała wygrać nawet pojedynczego meczu i po raz czwarty odpadła.

NK Osijek - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)

Bramka: Kleinheisler 44

NK Osijek: Ivica Ivusic – Danijel Loncar, Mile Skoric, Mario Jurcevic, Mato Milos – Vedran Jugovic, Laszlo Kleinheisler (79. Darko Nejasmic), Marin Pilj (90. Jewhen Czaberko) – Damjan Bohar (79. Amer Hiros), Ramon Mierez, Petar Bockaj (63. Ivan Fiolic)

Pogoń: Dante Stipica – Jakub Bartkowski (79. Paweł Stolarski), Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Luis Mata – Damian Dąbrowski – Rafał Kurzawa (59. Alexander Gorgon), Kacper Kozłowski (68. Piotr Parzyszek), Jean Carlos (79. Kamil Drygas), Sebastian Kowalczyk (79. Marcel Wędrychowski) – Luka Zahovic