Tokio 2020: Wyniki meczów 4. kolejki turnieju siatkarzy

W piątek rozegrano czwartą serię gier turnieju siatkówki igrzysk Tokio 2020. Reprezentacja Polski wygrała 3:0 z Japonią i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału. Pewny awans z tej grupy mają również Włosi i Kanadyjczycy. Pierwszej porażki doznali rosyjscy siatkarze, występujący pod nazwą Rosyjski Komitet Olimpijski. Ulegli 1:3 Francji, co oznacza, że nie ma już na tej imprezie niepokonanych drużyn. Sprawdź wyniki meczów 4. kolejki turnieju siatkarzy.

W pierwszym piątkowym meczu, w "polskiej" grupie A Kanada gładko ograła Wenezuelę 3:0. Wyrównaną walkę oglądaliśmy jedynie w drugim secie, w którym do stanu 20:20 wynik oscylował wokół remisu. W końcówce błysnął skutecznością Nicholas Hoag i Kanadyjczycy wygrali 25:22. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobyli Hoag (16) i Stephen Maar (15). Siatkarze spod znaku Klonowego Liścia odnieśli drugie zwycięstwo w turnieju. Wenezuela poniosła czwartą porażkę i nie ma już szans na awans do ćwierćfinału.

Polscy siatkarze pokonali 3:0 Japonię. Trzecie zwycięstwo w turnieju zapewniło podopiecznym trenera Vitala Heynena awans do czołowej ósemki.

Włosi zmierzyli się z Iranem. Pierwszy set tego starcia miał niezwykle zacięty przebieg i zakończył się długą rywalizacją na przewagi. Zwycięsko wyszli z niej siatkarze Italii, a wynik ustalił asem serwisowym Alessandro Michieletto (30:28). Drugi set również na Italii, która od środkowej jego części utrzymywała kilkupunktową przewagę (25:21). Trzecia partia również rozpoczęła się po myśli podopiecznych Gianlorenzo Blenginiego, ale tym razem Irańczycy odrobili straty i rozstrzygnęli rywalizację na swoją korzyść (21:25). Czwarta partia znów toczyła się przy przewadze włoskich siatkarzy. Ostatni punkt meczu wywalczony przez Matteo Piano oznaczał nie tylko wygraną 25:21 i 3:1 w całym meczu, ale też awans Italii do ćwierćfinału. Reprezentacja Iranu, która rozpoczęła turniej od dwóch zwycięstw, spadła na piąte miejsce w tabeli i znalazła się w trudnej sytuacji. O awans powalczy w ostatnim meczu fazy grupowej z Japonią.

W pierwszym meczu grupy B doszło do zaciętego starcia Brazylii ze Stanami Zjednoczonymi. Siatkarze Canarinhos rozpoczęli to spotkanie od falstartu (0:5). Później odrobili straty, i seta zakończyła długa rywalizacja na przewagi. Zwieńczył ją skutecznym atakiem Matthew Anderson (30:32). Kolejne partie padły jednak łupem Brazylijczyków. W drugiej, wyrównanej, przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę w końcówce (25:23). W kolejnych wygrali już pewniej 25:21 oraz - mimo słabszego początku - 25:20.

W spotkaniu Argentyny z Tunezją zapachniało sensacją. Siatkarze Albicelestes, którzy dobrze zaprezentowali się w meczu z Brazylią (2:3) i pokonali 3:2 Francję byli zdecydowanymi faworytami starcia z mistrzami Afryki. Tymczasem po dwóch setach Argentyna przegrywała 0:2! Podopieczni trenera Marcelo Mendeza przebudzili się jednak w porę. Pewnie wygrali dwa kolejne sety, byli również lepsi w tie-breaku. Wygrali 15:8, a w końcówce skutecznie prezentował się Bruno Lima. Argentyna zachowała szansę na awans, a Tunezyjczycy wywalczyli pierwszy punkt.

Po porażce 2:3 z Argentyną, siatkarze reprezentacji Francji znaleźli się pod ścianą. Spotkanie z Rosją zaczęli jednak bardzo udanie. W pierwszym secie mieli przewagę w ataku, co wpłynęło na wynik. Siatkarze RKO przegrali 21:25, a decydujący punkt wywalczył Yacine Louati. W drugiej partii Sborna odzyskała animusz i pewnie wygrała 25:20. Trzecia przebiegała jednak pod dyktando Trójkolorowych, którzy w środkowej części zaczęli budować przewagę. Rosjanie przegrali 17:25, a w kolejnym secie również tylko fragmentami nawiązywali wyrównaną walkę z rywalami. Ulegli 20:25 i w całym meczu 1:3.

Przed ostatnią serią spotkań, która zostanie rozegrana w niedzielę, awans do ćwierćfinałów mają zapewniony: Polska, Włochy, Kanada (grupa A), Rosja i Brazylia (grupa B).