Tokio 2020: Siatkówka kobiet. Wyniki, tabela, grupy

Złote medalistki igrzysk w Rio de Janeiro siatkarki Chin, mimo zwycięstwa nad Włoszkami 3:0, straciły szansę na awans do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego w Tokio. Reprezentacje Włoch, Serbii i Stanów Zjednoczonych doznały pierwszych porażek.

Brak Chinek w najlepszej ósemce igrzysk to spora niespodzianka, ale podopieczne znakomitej trener Jenny Lang Ping w trzech pierwszych meczach zdobyły zaledwie punkt. Zwycięstwo bez straty seta nad Italią nie miało już znaczenia, bowiem Turczynki pokonując Argentynę 3:0 zapewniły sobie udział w ćwierćfinale.

W meczu na szczycie grupy B reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego wręcz zdemolowała Stany Zjednoczone 3:0, a kolejne znakomity mecz rozegrała Natalia Gonczarowa, która zdobyła 26 punktów. Dla Amerykanek nie porażka może być większym problemem, ale strata Jordan Thompson. Najskuteczniejsza w amerykańskiej reprezentacji zawodniczka na początku drugiej partii niefortunnie nadepnęła stopę koleżanki z zespołu i musiała opuścić boisko. Nie pojawiła się już więcej w tym meczu, a jej koleżanki najwyraźniej nie poradziły sobie ze stratą swojej liderki.

Znanych jest już siedmiu ćwierćfinalistów kobiecym turnieju olimpijskim: Brazylia, Serbia, Korea Południowa z grupy A oraz Włochy, RKO, Stany Zjednoczone i Turcja z grupy B. O ostatnie miejsce w poniedziałek zagra Japonia z Dominikaną.

W ćwierćfinale zwycięzcy zagrają z drużynami z czwartych miejsc, dwie kolejne pary zostaną wyłonione w losowaniu, ale zespoły z jednej grupy nie mogą trafić na siebie.