60 medali olimpijskich polskich lekkoatletów

Polscy lekkoatleci wywalczyli dotychczas 60 medali olimpijskich.

Lekkoatletyka jest dyscypliną, która przynosi polskim sportowcom najwięcej medali w letnich igrzyskach. Przedstawiciele "królowej sportu" wywalczyli ich dotychczas 60, w tym 27 złotych. Ostatni, we wtorek w Tokio, Anita Włodarczyk w rzucie młotem. To jej trzeci tytuł mistrzowski.

Wcześniej w stolicy Japonii na najwyższym stopniu stanęła sztafeta mieszana 4x400 m. Do tego 18 srebrnych i 15 brązowych, w tym wtorkowy innej specjalistki od rzutu młotem - Malwiny Kopron.

Na drugim miejscu z 43 medalami (8-9-26) w klasyfikacji dyscyplin są bokserzy, jednak ostatni polski pięściarz na olimpijskim podium stał w 1992 roku w Barcelonie (brąz Wojciecha Bartnika). Trzecie miejsce należy do podnoszenia ciężarów – 33 medale, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu.

Sztangistów "gonią" zapaśnicy - we wtorek 27. medal dla tej specjalności wywalczył Tadeusz Michalik. Podział na trzy kategorie, to pięć złotych, dziewięć srebrnych i 13 brązowych. Wkład w tą ostatnią ma nie tylko tegoroczny medalista, ale też jego siostra Monika, która na podium stanęła pięć lat temu w Rio de Janeiro.

Polacy wywalczyli dotychczas 287 medali, w tym 69 złotych, letnich igrzysk w 19 dyscyplinach.