Półfinał igrzysk znów bez polskich siatkarzy! Francuzi lepsi po tie-breaku

W ostatnim ćwierćfinale turnieju siatkarzy igrzysk Tokio 2020 Polska przegrała z Francją 2:3. Polscy siatkarze po raz piąty z rzędu zatrzymali się na 1/4 finału olimpijskich zmagań. Trójkolorowi w półfinale zmierzą się z reprezentacją Argentyny, która pokonała Włochów 3:2.

Już na początku meczu Polacy popisali się punktową serią od stanu 4:5 do 8:5 przy zagrywkach Wilfredo Leona. Obie ekipy rozpoczęły to starcie w dobrym stylu, prezentując wysoki poziom i kilka efektownych akcji. W środkowej części seta biało-czerwoni dominowali na parkiecie, po autowym ataku Earvin N’Gapetha prowadzili już 18:12. Później jednak nastąpiły chwile słabości, problemy ze skończeniem ataków i Trójkolorowi złapali punktowy kontakt przy zagrywkach Antoine Brizarda, który dał bardzo dobrą zmianę (18:17). W końcówce Polacy opanowali jednak sytuację. Serwis rywali w siatkę przyniósł piłkę setową, a skuteczny atak Bartosza Kurka ustalił wynik na 25:21.

Druga odsłona przyniosła lepszą grę reprezentacji Francji. Trójkolorowi kilka razy na przestrzeni seta uzyskiwali dwa oczka przewagi, którą Polacy niwelowali (8:10, 18:20). W ekipie biało-czerwonych spadła skuteczność w ataku, do czego przyczynił się francuski blok. Kluczowe dla losów seta okazały się przegrane akcje od stanu 20:20 do 20:23. Francuzi już nie wypuścili przewagi z rąk. Jean Patry, obijając blok, wywalczył piłkę setową (21:24), jeszcze w odpowiedzi huknął Kurek, ale Trevor Clevenot zamknął seta skutecznym atakiem (22:25).

W pierwszych akcjach trzeciego seta przewagę wypracowali Polacy (5:3, 8:6). Gra jednak się wyrównała i obie ekipy przez pewien czas rywalizowały punkt za punkt (15:15). Polacy długo nie mogli zbudować znaczącej zaliczki. Udało się to dopiero po weryfikacji, gdy ktoś z polskiej ekipy dostrzegł muśnięcie siatki przez rywala. Wynik 20:17 wyglądał obiecująco przed końcowym fragmentem seta. Trójkolorowi walczyli do końca, ale dwa ostatnie słowa w tym secie należały do Leona, który mocnymi atakami przypieczętował wygraną Polaków 25:21.

Na początku czwartego seta asem serwisowym popisał się Mateusz Bieniek (2:0). Polacy uzyskali przewagę (7:4), ale przegrali cztery kolejne akcje. Francuzi odrobili straty i uzyskali minimalną przewagę. Biało-czerwoni odpowiedzieli petardą Leona z pola serwisowego (12:12). Jego skuteczność w ataku pozwoliła Polakom trzymać punktowy kontakt przy przewadze Trójkolorowych. Tak było do stanu 18:19, kiedy punktowa seria francuskich siatkarzy pozwoliła im zbudować przewagę (18:22). Zdołali ją utrzymać w końcówce. Piłkę setową wywalczył N’Gapeth (20:24), a gdy skutecznym atakiem popisał się Patry (21:25), obie drużyny mogły szykować się do tie-breaka.

Decydującego seta lepiej rozpoczęli siatkarze reprezentacji Francji. Po ataku Clevenota Polacy przegrywali 2:5, a przy zmianie stron tracili cztery oczka do rywali (4:8). W końcówce podopieczni trenera Laurenta Tillie utrzymywali przewagę i zmierzali po awans. Błąd serwisowy Leona przyniósł im piłkę meczową, a skuteczny atak Nicolasa Le Goffa zakończył to spotkanie (9:15).

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (29), Bartosz Kurek (26) – Polska; Jean Patry (21), Earvin N’Gapeth (17), Trevor Clevenot (16), Nicolas Le Goff (11) – Francja. Ważna dla losów meczu była zmiana rozgrywającego w ekipie Trójkolorowych – Benjamina Toniuttiego zastąpił Antoine Brizard. W statystykach zwraca uwagę m.in. przewaga Francuzów w punktowych blokach (6–16, 5 punktów Le Goff). Polacy prowadzili już 2:1 w setach i 7:4 w czwartej partii i wówczas nastąpił niekorzystny dla nich zwrot akcji...

Polska – Francja 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15)

Polska: Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Piotr Nowakowski, Aleksander Śliwka. Trener: Vital Heynen.
Francja: Barthelemy Chinenyeze, Earvin N’Gapeth, Benjamin Toniutti, Jean Patry, Trevor Clevenot, Nicolas Le Goff – Jenia Grebennikov (libero) oraz Stephen Boyer, Antoine Brizard, Yacine Louati, Kevin Tillie. Trener: Laurent Tillie.

WYNIKI I TABELE TURNIEJU SIATKARZY IGRZYSK TOKIO 2020

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio. A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.