Tokio 2020: Marcin Lewandowski przewrócił się, ale awansował do półfinału biegu na 1500 m

Mimo upadku, Marcin Lewandowski wywalczył przepustkę do półfinału.

Marcin Lewandowski przewrócił się w biegu eliminacyjnym, dotarł do mety ponad minutę po zwycięzcy swojej serii, ale decyzją sędziów mimo wszystko awansował do półfinału olimpijskiej rywalizacji na 1500 metrów. O awansie Polaka zadecydowali sędziowie. Wcześniej awans wywalczył Michał Rozmys.

Michał Rozmys i Marcin Lewandowski awansowali do półfinału biegu na 1500 metrów w igrzyskach w Tokio. Wymieniany wśród kandydatów do medalu Lewandowski przewrócił się w drugiej serii eliminacyjnej, ale po proteście został przez sędziów dopuszczony do dalszej rywalizacji olimpijskiej.

W pierwszej serii eliminacyjnej Rozmys zajął ostatnie premiowane bezpośrednim awansem szóste miejsce - 3.36,28. Jedną setną sekundy po nim metę minął Brytyjczyk Josh Kerr. Wygrał Belg Ismael Debjani - 3.36,00.

W drugim biegu Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata z 2019 roku i wicemistrz Europy z 2018, przewrócił się na początku ostatniego okrążenia i stracił szansę na zakwalifikowanie się do czwartkowego półfinału. Polak długo siedział na bieżni, ale postanowił dokończyć zmagania i zmierzono mu czas 4.43,96 (15. pozycja). Zwyciężył Kenijczyk Abel Kipsang - 3.40,68.

Polska ekipa złożyła protest, który został uwzględniony i Lewandowski został dopuszczony do czwartkowego półfinału.

Lewandowski jest szósty na liście światowej w tym roku, a należący do niego rekord Polski wynosi 3.30,42.

Z każdego z trzech biegów eliminacyjnych (w ostatnim triumfował Brytyjczyk Jake Heyward - 3.36,14) awansowało po sześciu zawodników (plus dodatkowo Lewandowski) i jeszcze sześciu z najlepszymi czasami.

Finał 1500 m mężczyzn w Japonii odbędzie się w sobotę.

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.