Włoscy siatkarze przegrali w ćwierćfinale IO! Pierwszy taki przypadek od... 1992 roku

Włoscy siatkarze przegrali z Argentyną w ćwierćfinale igrzysk Tokio 2020.

Siatkarze reprezentacji Włoch przegrali 2:3 z Argentyną w ćwierćfinale igrzysk Tokio 2020. Taki wynik oznacza, że reprezentacji Italii zabraknie w półfinale igrzysk po raz pierwszy od... 1992 roku!

Dokładnie 5 sierpnia 1992 roku siatkarze reprezentacji Italii po raz ostatni przegrali w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich. Włosi jechali do Barcelony jako aktualni mistrzowie świata i zdecydowani faworyci turnieju. Ulegli wówczas reprezentacji Holandii 2:3. Prowadzili 2:1 po trzech setach, ale w czwartym mieli problemy ze sforsowaniem bloku rywali i ulegli... 2:15. Emocje sięgnęły zenitu w tie-breaku, przegranym przez reprezentację Włoch 16:17!

Na kolejnych igrzyskach w Atlancie rozpoczęła się niezwykła ćwierćfinałowa seria reprezentacji Włoch. Italia wygrała sześć kolejnych spotkań:

Atlanta 1996 – Argentyna 3:1
Sydney 2000 – Australia 3:1
Ateny 2004 – Argentyna 3:1
Pekin 2008 – Polska 3:2
Londyn 2012 – USA 3:0
Rio de Janeiro 2016 – Iran 3:0.

Świetną passę włoskich siatkarzy przerwali w Tokio Argentyńczycy, którzy wygrali 3:2 i zrewanżowali się za dwie wcześniejsze porażki.

Sześć ostatnich turniejów olimpijskich przyniosło reprezentacji Włoch pięć medali. Trzy srebrne (1996, 2004, 2016) oraz dwa brązowe (2000, 2012). Jedynie występ w Pekinie w 2008 roku, gdy w 1/4 finału ograli po pamiętnym dreszczowcu Polaków, zakończyli na czwartym miejscu.

Warto przypomnieć, że siatkarze Italii nigdy nie sięgnęli po olimpijskie złoto, a jedyną wcześniejszą zdobyczą był brązowy medal igrzysk Los Angeles 1984.