Tokio 2020: Brytyjki ze złotem w madisonie. Siostry Daria i Wiktoria Pikulik zajęły szóste miejsce

Katie Archibald i Laura Kenny

Brytyjki Katie Archibald i Laura Kenny zdobyły na torze kolarskim złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w wyścigu madison. Srebrny zdobyły Dunki, a brązowy Rosjanki. Siostry Daria i Wiktoria Pikulik zajęły szóste miejsce.

Madison kobiet, czyli wyścig punktowy dwójkami, po raz pierwszy znalazł się w programie olimpijskim. Od początku dominowały Brytyjki, które wygrały łącznie 10 z 12 punktowanych okrążeń, w tym ostatnie, a na dodatek razem z Dunkami i reprezentantkami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobyły 20-punktową premię za zdublowanie rywalek. Ostatecznie wywalczyły 78 pkt, wyprzedzając Dunki - 35 i zawodniczki RKO - 26.

Kenny, znana wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Trott, po raz piąty stanęła na najwyższym stopniu olimpijskiego podium. W Londynie i w Rio de Janeiro triumfowała w wyścigu drużynowym na dochodzenie oraz w omnium.

Pochodzące z Darłowa siostry Pikulik, mimo upadku Wiktorii w połowie wyścigu (Polka wpadła na leżącą Holenderkę, przewróciła się też Belgijka), zebrały "oczka" na czterech okrążeniach, w tym na podwójnie punktowanym ostatnim - sześć punktów zdobytych przez Darię przesunęły Polki na szóstą lokatę. To do tej pory najlepszy występ biało-czerwonych na torze w Izu koło Tokio.

Daria Pikulik wystartuje jeszcze w sobotę w omnium. W tej konkurencji zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Berlinie w 2020 roku.

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.