Tokio 2020: Złoty medal Kanadyjek w piłkarskim turnieju kobiet

Złoty medal Kanadyjek w piłkarskim turnieju kobiet.

Kanada pokonała Szwecję 3-2 w rzutach karnych w finale turnieju piłki nożnej kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Po 90 i 120 minutach utrzymywał się remis 1:1. W meczu o trzecie miejsce w czwartek reprezentacja USA pokonała Australię 4:3.

W zaciętym meczu o złoto pierwszego gola zdobyły zawodniczki z Europy. W 34. minucie prowadzenie dała im Stina Blackstenius. Jednak w 67. do wyrównania doprowadziła z rzutu karnego Jessie Fleming.

Wynik nie zmienił się już do końca drugiej połowy, rozstrzygnięcia nie przyniosła także dogrywka, więc konieczne były rzuty karne. W nich obu stronom udzieliło się zdenerwowanie, bowiem piłkarki wykonały w sumie 12 "jedenastek", a tylko pięciu z nich udało się umieścić piłkę w siatce.

Po dwa strzały obroniły bramkarki Hedvig Lindahl i Stephanie Labbe, dwa razy był słupek, a jedno uderzenie było niecelne. Decydującego o złotym medalu karnego wykonała Julia Grosso.

Kanada triumfowała na igrzyskach po raz pierwszy w historii. W dorobku ma także dwa brązowe krążki z 2012 i 2016 roku. Szwedki zostały wicemistrzyniami olimpijskimi po raz drugi z rzędu.