Tokio 2020: Neeraj Chopra niespodziewanym mistrzem w oszczepie

Neeraj Chopra został mistrzem olimpijskim w rzucie oszczepem

Hindus Neeraj Chopra został w Tokio mistrzem olimpijskim w rzucie oszczepem. W finale uzyskał wynik 87,58. To pierwsze w historii złoto igrzysk wywalczone przez reprezentanta Indii w lekkoatletyce. Pozostałe miejsca na podium zajęli Czesi - Jakub Vadlejch 86,67 i Vitezslav Vesely 85,44.

Wszyscy medaliści trenowani są przez rekordzistów świata w tej konkurencji. Chopra ćwiczy pod okiem Uwe Hohna, do którego należy najlepszy wynik w historii oszczepem starego modelu. Z kolei Czesi współpracują z legendarnym Janem Żeleznym.

Dopiero dziewiąte miejsce zajął "Bolt oszczepu" Niemiec Johannes Vetter, który wcześniej ostatnie zawody przegrał 6 października 2019, kiedy zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata. W 19 kolejnych startach był niepokonany. Ukoronowaniem tej serii miało być olimpijskie złoto w Tokio. Tak się jednak nie stanie, bo nie dostał się do wąskiego finału i został sklasyfikowany na 9. miejscu.

Już w eliminacjach w Tokio Vetter miał problemy. Zresztą nie on sam. Także Marcin Krukowski mocno narzekał na rozbieg - miękki i niedostosowany do rzutów. Organizatorzy przed finałem okładali go nawet lodem, ale niewiele to zmieniło. Niemiec uzyskał zaledwie 82,52 i nawet nie dostał się do wąskiego finału, w którym startuje ośmiu najlepszych.

A przecież rzuty na poziomie 90 metrów to dla niego - jak sam mówi - nowa normalność. W tym roku już siedem razy przekroczył tę granicę, a listę światową otwiera wynikiem 96,29. W poprzednim sezonie rzucił nawet 97,76 m, czyli ledwie 72 cm mniej od 25-letniego rekordu świata Czecha Jana Żeleznego - 98,48.

Czwarty w konkursie olimpijskim w Rio de Janeiro, gdzie do brązu zabrakło mu sześć centymetrów, był zdecydowanym faworytem rywalizacji w Tokio.

- Mam jeden cel - złoto. Znam swój potencjał, wiem, w jakiej jestem formie i muszę to tylko 7 sierpnia przenieść na Stadion Olimpijski. Jestem gotowy sprostać wyzwaniu - mówił przed wylotem do Tokio 28-letni Vetter.

Jak się na miejscu okazało, nie dał rady. Podobnie zresztą jak Polacy - Cyprian Mrzygłód i Marcin Kruklowski (wicelider światowej listy wyników tego roku) odpadli w eliminacjach

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.