MP w kajakarstwie górskim: Zwolińska potwierdziła olimpijską formę

Klaudia Zwolińska na igrzyskach w Tokio zajęła piąte miejsce w K1.

Aleksandra Stach i Klaudia Zwolińska oraz Kacper Sztuba i Dariusz Popiela wywalczyli w Krakowie złote medale 73. mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Zwolińska, która na igrzyskach w Tokio zajęła piąte miejsce w K1, na torze Kolna oprócz złotego medalu w kajakach była druga w rywalizacji kanadyjek.

Organizatorzy mieli sporo problemów z przeprowadzeniem tegorocznych mistrzów. Ze względu na obfite opady deszczu i wysoki poziom wody na torze odwołano piątkową i sobotnią rywalizację. Cały trzydniowy pogram zawodów przeprowadzono w niedzielę, rezygnując tylko z wyścigów kwalifikacyjnych.

Krakowskie zawody były jednocześnie kwalifikacją do reprezentacji na mistrzostwa świata, które w dniach 21-26 września odbędą się w Bratysławie. Polska w każdej konkurencji będzie mogła wystawić trzy zawodniczki i trzech zawodników.

Niedzielna rywalizacja wśród kobiet toczyła się pod dyktando olimpijek – Zwolińskiej i Stach.

Zwolińska, piąta zawodniczka igrzysk w Tokio, nie dała szans rywalkom w K1, a w C2 wywalczyła srebrny medal oraz dołożyła dwa złote krążki dla swojego klubu Startu Nowy Sącz w rywalizacji drużynowej. Najlepsza Polska kajakarka nie było do końca zadowolona ze swojego występu w koronnej konkurencji.

- Podobnie jak na igrzyskach uzyskałam dobry czas, a miałam cztery karne punkty, muszę więc popracować nad czystością moich przejazdów. Na krakowskim torze poziom wody był jednak wysoki, te tyczki były bardziej zanurzone i tych potrąceń było więcej u wszystkich – powiedział Zwolińska, która 19 sierpnia wystartuje w słoweńskim Solkanie w młodzieżowych mistrzostwach Europy.

- To będzie mój ostatni w karierze start na tej imprezie i chciałabym podtrzymać swoją dobrą passę na tych zawodach. Dobrze się czuję na wodzie, więc powalczę o jak najlepszy wynik – zadeklarowała.

Stach triumfowała w kanadyjkach, ale spróbowała swoich sił także w kajakach, gdzie zajęła trzecią lokatę, przegrywając jeszcze z doświadczoną, 9-krotną mistrzynią Polski Natalią Pacierpnik.

Gorzej w Krakowie zaprezentowali się olimpijczycy. Grzegorz Hedwig w C1 zajął drugie miejsce, przegrywając z broniącym tytułu Kacprem Sztubą. O przegranej kanadyjkarza Startu Nowy Sącz przesądziło 6 punktów karnych. Sztuba popłynął bezbłędnie.

Tylko brązowym medalem musiał zadowolić się Krzysztof Majerczak, który w konkurencji K1 miał wprawdzie najlepszy czas, ale zaliczył dwa błędy dotknięcia tyczki.

Zwyciężył doświadczony Dariusz Popiela, dla którego był to dziewiąty tytuł mistrza Polski. Kajakarz Startu Nowy Sącz w półfinale był dopiero piąty, ale w finale popłynął bezbłędnie, podobnie jak srebrny medalista Jarosław Zaziąbło.

W niedzielę po raz trzeci wyłoniono medalistów mistrzostw Polski w slalomie ekstremalnym. Ta konkurencja została włączona do programu najbliższych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Jest niezwykle efektowana.

Zawodnicy startują ze specjalnej rampy, a w jednym przejeździe bierze udział czterech. Wygrywa pierwszy na mecie, który najlepiej poradzi sobie z omijaniem bramek i w wyznaczonej strefie zrobi eskimoskę, czyli obrót kajakiem pod wodą. Tytuły mistrzowskie wywalczyli Stach i Michał Pasiut.

Wyniki:

C1 kobiet

1. Aleksandra Stach (KKK Kraków)           106,23 (2 pkt. karne)
2. Klaudia Zwolińska (KS Start Nowy Sącz)  107,80 (0)
3. Katarzyna Liber (KS Start Nowy Sącz)    116,06 (6)

K1 kobiet:
1. Zwolińska 95,47 (4)
2. Natalia Pacierpnik (KKK Kraków) 101,44 (2)
3. Stach 112,33 (4)

C1 mężczyzn
1. Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków) 89,06 (0)
2. Grzegorz Hedwig (KS Start Nowy Sącz) 96,56 (6)
3. Michał Wiercioch (AZS AWF Kraków) 99,30 (2)

K1 mężczyzn

1. Dariusz Popiela (KS Start Nowy Sącz) 87,10 (0)
2. Jarosław Zaziąbło (KKK Kraków) 87,83
3. Krzysztof Majerczak (KS Pieniny Szczawnica) 89,67 (4)

C 1 kobiet drużynowo
1. KS Start Nowy Sącz I (Zwolińska, Liber, Anna Bomba) 168,88 (14)
2. KS Start Nowy Sącz II 249, 94 (72)
Drużyna AZS AWF Kraków została zdyskwalifikowana

K1 kobiet drużynowo

1. KS Start Nowy Sącz I (Zwolińska, Dominika Brzeska, Dominika Danek) 133,53 (10)
2. KS Start Nowy Sącz II 166,84 (14)
3. AZS AWF Kraków I 219, 25 (56)

C1 mężczyzn drużynowo
1. AWS AWF Kraków (Kacper Sztuba, Michał Wiercioch, Igor Sztuba) 111,04 (2)
2. KS Start Nowy Sącz 114,23 (0)
3. KK Drzewica 136,37 (6)

K1 mężczyzn drużynowo
1. KS Start Nowy Sącz (Dariusz Popiela, Michał Ciągło, Maciej Okręglak) 103,98 (2)