Kto najlepiej punktował w Tokio? Miejsca polskich siatkarzy w rankingach

Turniej siatkarzy igrzysk olimpijskich Tokio 2020 zakończył się triumfem reprezentacji Francji, która ograła w finale Rosję (Rosyjski Komitet Olimpijski). Brązowy medal wywalczyli Argentyńczycy. Jak wyglądały rankingi indywidualne? Kto zdobył najwięcej punktów? Kto najlepiej atakował, blokował i serwował? Które lokaty zajęli Polacy? Sprawdź rankingi najlepiej punktujących.

W rankingach najlepiej punktujących dominują siatkarze z czołowej czwórki turnieju. Najwięcej punktów łącznie zdobył Argentyńczyk Bruno Lima – 138. Jego rekord meczowy to 27 oczek uzyskanych w grupowym starciu z Tunezją. Najwięcej w ataku wywalczył Earvin N'Gapeth. MVP turnieju zdobył 29 punktów (26 w ataku) w grupowym spotkaniu z Brazylią, ale warto zwrócić uwagę przede wszystkim na 26 oczek w finałowej batalii z Rosją. Najlepsi z Polaków Wilfredo Leon (103) i Bartosz Kurek (89) znaleźli się w drugiej dziesiątce tego zestawienia.

Najwięcej punktów blokiem wywalczył Agustin Loser z Argentyny (22). W rankingu zwraca też uwagę wysoka pozycja dwóch francuskich środkowych. Nicolas Le Goff i Barthelemy Chinenyeze mieli po 20 punktowych bloków.

Wilfredo Leon zaserwował najwięcej asów w tym turnieju – 14. Najwięcej punktów zagrywką zdobył w meczach z Kanadą (5), Iranem (3) i Włochami (3). Jeśli nie liczyć ilości, tylko jakość, to warto zwrócić uwagę na francuskiego rozgrywającego Antoine Brizarda. W całym turnieju popisał się on zaledwie ośmioma asami, ale jego zagrywki, nie tylko te punktowe, odegrały niezwykle ważną rolę w ćwierćfinałowym meczu z Polską (dwa asy) oraz w finale z Rosjanami (cztery).

Najlepiej punktujący:

1. Bruno Lima (Argentyna) – 138 punktów (119 atak + 10 blok + 9 zagrywka)
2. Earvin N'Gapeth (Francja) – 136 (124+6+6)
3. Jean Patry (Francja) – 135 (115+13+7)
4. Maksim Michajłow (Rosja) – 130 (110+14+6)
5. Facundo Conte (Argentyna) – 125 (111+7+7)
...
12. Wilfredo Leon (Polska) – 103 (85+4+14)
18. Bartosz Kurek (Polska) – 89 (76+9+4).