Niezwykły wyczyn siatkarskiej legendy! Karch Kiraly wywalczył czwarte olimpijskie złoto

Inne
Niezwykły wyczyn siatkarskiej legendy! Karch Kiraly wywalczył czwarte olimpijskie złoto
fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Karch Kiraly w Tokio po raz czwarty sięgnął po olimpijskie złoto.

Karch Kiraly jeszcze przed rozpoczęciem olimpijskich zmagań w Tokio był najbardziej utytułowaną postacią wśród siatkarzy w historii igrzysk. Miał na swym koncie trzy złote medale jako zawodnik – dwa w hali i jeden na plaży. W stolicy Japonii jeszcze powiększył swą złotą kolekcję, dokładając najcenniejszy krążek, który zdobył w roli trenera siatkarek Stanów Zjednoczonych.

Kiraly został przed laty uznany najlepszym siatkarzem XX wieku w plebiscycie FIVB. W halowej odmianie tej dyscypliny sportu osiągnął właściwie wszystko. Dwa złote medale igrzysk olimpijskich Los Angeles 1984 i Seul 1988, przedzieliło mistrzostwo świata wywalczone w 1986 roku we Francji.

 

Zobacz także: Najlepsi siatkarze w historii igrzysk olimpijskich

 

W Los Angeles Amerykanie ograli w finale Brazylię 3:0, ale wartość tamtego sukcesu poddawano w wątpliwość. Z powodu politycznego bojkotu państw socjalistycznych w tamtym turnieju nie wystąpiło kilka czołowych drużyn świata. Ze startu zrezygnowały ZSRR, Polska, Kuba oraz Bułgaria.

 

W kolejnych latach siatkarze USA potwierdzili jednak klasę. Pokonali ekipę ZSRR w najważniejszych meczach – zarówno w finale MŚ 1986 (3:1), jak i w grze o złoto seulskich igrzysk (3:1). W 1988 roku Kiraly zgarnął nagrodę dla najlepszego siatkarza (MVP) olimpijskiego turnieju. Był wiodącą postacią ekipy, w której występowały takie gwiazdy jak Robert Ctvrtlik, Steve Timmons czy Craig Buck.

 

Po igrzyskach zakończył reprezentacyjną przygodę. W latach dziewięćdziesiątych całkowicie poświęcił się plażowej odmianie siatkówki. W 1996 roku w Atlancie, w parze z Kentem Steffesem, wywalczył swoje trzecie olimpijskie złoto. Miał wówczas 36 lat. Kiraly stał się nie tylko pierwszym siatkarzem z trzema złotymi medalami olimpijskimi na koncie, ale też pierwszym, który triumfował zarówno w halowej, jak i plażowej odmianie tego sportu.

 

W 2009 roku rozpoczął współpracę z kobiecą reprezentacją Stanów Zjednoczonych, początkowo jako asystent selekcjonera, a od 2012 roku jako pierwszy trener. Do bogatej kolekcji sukcesów dołożył kolejne, tym razem trenerskie. Poprowadził swą drużynę do złota mistrzostw świata 2014, a na igrzyskach Rio de Janeiro 2016 zdobył swój czwarty olimpijski medal, tym razem "tylko" brązowy. Na kolejne złoto musiał czekać do igrzysk w Tokio. Pod jego wodzą siatkarki USA po raz pierwszy zdobyły złoty medal olimpijski. W finale turnieju w Tokio Amerykanki pokonały Brazylię 3:0.

 

 

Kiraly jest w gronie czterech osób, które sięgały po olimpijskie medale w siatkówce halowej zarówno w roli zawodnika, jak i trenera. Przed nim tylko Chinka Lang Ping wywalczyła złoto w obu tych rolach:

 

Lang Ping (Chiny): jako zawodniczka – 1x złoto (Los Angeles 1984); jako trenerka – 1x złoto (Rio de Janeiro 2016), 2x srebro (Atlanta 1996, Pekin 2008).

Karch Kiraly (USA): jako zawodnik – 2x złoto (Los Angeles 1984, Seul 1988) + 1 raz złoto w siatkówce plażowej (Atlanta 1996); jako trener – 1x złoto (Tokio 2020 – kobiety), 1 brąz (Rio de Janeiro 2016 – kobiety).
Jurij Czesnokow (ZSRR): jako zawodnik – 1x złoto (Tokio 1964); jako trener – 1x srebro (Montreal 1976), 1x brąz (Monachium 1972).
Bernardo Rezende (Brazylia): jako zawodnik – 1x srebro (Los Angeles 1984); jako trener – 2x złoto (Ateny 2004, Rio de Janeiro 2016), 2x srebro (Pekin 2008, Londyn 2012), 2 x brąz (Atlanta 1996 – kobiety, Sydney 2000 – kobiety).

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie