Tokio 2020: Stadion Olimpijski osiem razy przyniósł szczęście polskim sportowcom

Inne
Tokio 2020: Stadion Olimpijski osiem razy przyniósł szczęście polskim sportowcom
fot. PAP

Stadion Olimpijski okazał się najszczęśliwszą dla polskich sportowców areną igrzysk w Tokio. Na położonym w centrum miasta obiekcie wywalczyli osiem z 14 medali, a odebrali dziewięć. Trzy krążki dla biało-czerwonych zaś zdobyte zostały na torze regatowym Sea Forest Waterway.

Trybuny Stadionu Olimpijskiego w stolicy Japonii mogą na co dzień pomieścić 68 000 osób, ale ze względu na pandemię COVID-19 podczas igrzysk świeciły one pustkami. Nie przeszkodziło to jednak polskim lekkoatletom brylować tam. Złoto na otwartym oficjalnie w grudniu 2019 roku obiekcie wywalczyli młociarze Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki oraz sztafeta mieszana 4x400 m. Po srebro sięgnęły oszczepniczka Maria Andrejczyk oraz kobieca sztafeta 4x400 m, a po brąz młociarze Malwina Kopron i Paweł Fajdek oraz biegający na 800 m Patryk Dobek.

 

Ceremonię medalową na tym obiekcie miał również mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala, który krążek z najcenniejszego kruszcu zdobył jednak dzień wcześniej... w oddalonym o 800 km Sapporo. Rywalizacja w chodzie oraz w maratonie została przeniesiona na północ Japonii, by uniknąć upału, który dawał się bardzo mocno we znaki uczestnikom tej imprezy.

 

Drugie miejsce pod względem medalodajności w przypadku biało-czerwonych przypadło Sea Forest Waterway, gdzie odbywały się regaty wioślarskie i kajakarskie. Na trudnym technicznie torze srebro wywalczyła czwórka podwójna kobiet oraz kobieca osada K2 500 m, a czwórka na tym samym dystansie dołożyła brąz.

 

Z wody wyłowiony został także jeszcze jeden srebrny krążek dla Polski - Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły go w żeglarskiej klasie 470 w Enoshima Yacht Harbour. Akwen ten znajduje się w mieście Fujisawa, które jest oddalone od Tokio o ok. 45 km.

 

Uzupełniający kolekcję biało-czerwonych brąz zapaśnik Tadeusz Michalik wywalczył w stylu klasycznym w kat. 97 kg także poza stolicą Japonii. Hala Makuhari Messe Hall znajduje się bowiem w mieście Chiba, które znajduje się ponad 30 km od miasta-gospodarza zakończonych w niedzielę igrzysk.

 

Choć polscy sportowcy zdobywali krążki na różnych arenach, to celebrowanie większości odbywało się w tym samym miejscu - w położonej w nabrzeżnej dzielnicy Harumi wiosce olimpijskiej. Wyjątek stanowiły żeglarki, które miały swoją własną satelitarną wioskę bliżej akwenu, na którym rywalizowały. Po zakończeniu startu, a przed powrotem do ojczyzny one również jednak na chwilę zawitały do Tokio i głównej wioski, która była domem znacznej części zawodników biorących udział w tej imprezie.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

 

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie