Tokio 2020: Te kraje zdobyły olimpijskie medale po raz pierwszy w historii

Trójskoczek Hugues Fabrice Zango wywalczył pierwszy w historii olimpijski medal dla Burkina Faso.

Podczas zakończonych w niedzielę w Tokio igrzysk trzy kraje - Burkina Faso, San Marino i Turkmenistan - cieszyły się z pierwszych w historii medali olimpijskich. Trzy inne - Bermudy, Filipiny i Katar - po raz pierwszy natomiast wywalczyły złote krążki.

Obecnie jest 206 narodowych komitetów olimpijskich. Po igrzyskach w Tokio liczba tych bez medalu spadła do 68, a bez złota do 106. W stolicy Japonii na podium stanęli reprezentanci 88 krajów. Takiej różnorodności nie było nigdy wcześniej. Rekordowa jest również liczba mistrzów olimpijskich aż 63 narodowości.

San Marino na letnich igrzyskach rywalizuje od 1960 roku. Do Tokio przysłało zaledwie pięciu sportowców, ale wywalczyli aż trzy medale. Dwa z nich w strzelectwie - Gian Marco Berti i Alessandra Perilli cieszyli się ze srebra w rywalizacji mikstów w trapie, a Perilli dołożyła jeszcze brąz indywidualnie. Na najniższym stopniu podium stanął też zapaśnik Myles Amine.

Turkmenistanowi pierwszy medal - srebrny - dała sztangistka Polina Gurjewa, a dla Burkina Faso brąz zdobył trójskoczek Hugues Fabrice Zango. 28-latek, który pełnił funkcję chorążego w trakcie ceremonii otwarcia, czwartego Amerykanina Willa Claye'a pokonał o zaledwie trzy centymetry.

Bermudy sportowców wysyłają na igrzyska od 1936 roku. Pierwszy medal zdobyły 40 lat później w Montrealu; na najniższym stopniu podium stanął bokser Clarence Hill. Na następny krążek czekano kolejne 45 lat. W Tokio złoto w triathlonie wywalczyła Flora Duffy.

Filipiny mają blisko stuletnią olimpijską historię, bo pod własną flagą pierwszy raz startowały w 1924 roku w Paryżu. Pierwsze złoto udało im się zdobyć jednak dopiero w Tokio. W kategorii 55 kg najlepsza była sztangistka Hidilyn Diaz.

Katar na igrzyskach zadebiutował w 1984 roku w Los Angeles. Na złoto czekał więc znacznie krócej, a w dodatku w stolicy Japonii udało się zdobyć dwa. W skoku wzwyż, ex aequo z Włochem Gianmarco Tamberim, triumfował Mutaz Essa Barshim, a w podnoszeniu ciężarów (96 kg) Fares Ibrahim.

Polska wywalczyła 14 krążków - cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. Dało to biało-czerwonym 17. lokatę w tabeli medalowej.

Po raz siódmy z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli reprezentanci USA (39+41+33=113), a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (38+32+18=88), które były gorsze o jedno złoto, i Japonia (27+14+17=58). Gospodarze zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów.