Sensacyjny transfer Samuela Mraza! Z PKO BP Ekstraklasy do Serie A

Słowacki napastnik Samuel Mraz (z prawej).

Słowacki napastnik Samuel Mraz, który w poprzednim sezonie grał w Zagłębiu Lubin znalazł nowego pracodawcę. 24-latek związał się ze Spezią Calcio i będzie występował we włoskiej Serie A. Takiego obrotu spraw spodziewało się zapewne niewielu kibiców, gdyż Słowak grając w polskiej lidze strzelił zaledwie dwa gole.

Spezia będzie trzecim włoskim klubem w karierze Mraza. Czterokrotny reprezentant Słowacji w zeszłym sezonie występował w Zagłębiu na zasadzie wypożyczenia z Empoli FC, które awansowało do Serie A.

Mraz w sezonie 2018/19 miał świetne wejściem do Serie A, gdyż w swoim debiucie w barwach Empoli FC strzelił gola w meczu z Genoą (1:2). Słowak w 77. minucie zameldował się wówczas na placu gry, a w czwartej minucie doliczonego czasu zaliczył honorowe trafienie po asyście świeżo upieczonego mistrza Europy Giovanniego Di Lorenzo. Co ciekawe, wynik spotkania rozgrywanego 26 sierpnia 2018 roku otworzył ówczesny snajper Genoi - Krzysztof Piątek.

Jak się okazało była to jedyna bramka zdobyta dla Empoli przez Mraza. W kolejnych meczach napastnik ze Słowacji dostawał mało szans. Wiosną tego samego sezonu, król strzelców ligi słowackiej z rozgrywek 2017/18 w barwach MSK Żylina, trafił na wypożyczenie do FC Crotone. Na poziomie Serie B rozegrał 5 meczów i strzelił również tylko jednego gola.

Łącznie dotychczas Mraz rozegrał 11 meczów ligowych we Włoszech (6 w Serie A i 5 w Serie B), w których strzelił dwa gole. Od tego sezonu będzie miał okazję poprawić swój dorobek.

Po wyjeździe z Półwyspu Apenińskiego mistrz Słowacji i król strzelców tamtejszej ligi trafił na wypożyczenie najpierw do Broendby, a następnie do Zagłębia. W barwach duńskiego klubu wystąpił w 21 meczach ligowych, ale tylko czterokrotnie wpisał się na listę strzelców. Taki dorobek nie przekonał duńskich działaczy do wykupu Mraza z Empoli FC. Warto wspomnieć, że wychowanek FK Senica przez pół roku dzielił szatnię z Kamilem Wilczkiem, który w połowie sezonu 2019/20 zdecydował się na transfer do ligi tureckiej.

Po powrocie do Empoli okazało się, że dla Mraza nie ma miejsca w klubie z niewielkiego toskańskiego miasta. 13 sierpnia zeszłego roku były młodzieżowy reprezentant Słowacji (U-16, U-18, U-19 i U-21) został oficjalnie zawodnikiem Zagłębia. Jego dorobek w klubie z Lubina to dwa ligowe gole w 27 występach. Ponadto "dorzucił" jedno trafienie w rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski.

Po odejściu z Zagłębia, ku wielkiemu zaskoczeniu, napastnik uznawany w przeszłości za spory talent, związał się z przedstawicielem Serie A. Ze Spezią Calcio Mraz podpisał kontrakt do 30 czerwca 2024 roku.