Tour de Pologne 2021: Dwie kraksy na finiszu! Wygrał Niemiec

Inne
Tour de Pologne 2021: Dwie kraksy na finiszu! Wygrał Niemiec
fot. PAP
Za nami 5. etap Tour de Pologne.

Niemiec Nikias Arndt (Team DSM) wygrał w Bielsku-Białej piąty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Żółtą koszulkę lidera zachował czwarty na mecie Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step). Michał Kwiatkowski był jedenasty.

Po finiszu lekko pod górę Arndt minimalnie wyprzedził Słoweńca Mateja Mohorica (Bahrain Victorious) oraz Włocha Stefano Oldaniego (Lotto Soudal).

 

178-kilometrowy piąty odcinek miał pofałdowany profil. Wyznaczono trzy górskie premie – na przełęczach Krowiarki (51 km), Kocierz (107 km) i Przegibek (133 km). Pierwsza z nich była najwyższym punktem na trasie całego wyścigu (1010 m n.p.m.). Koszulki najlepszego "górala" bronił Łukasz Owsian z reprezentacji Polski.

 

W piątek uczestnicy 78. Tour de Pologne pojechali z Chochołowa do Bielska-Białej. Po czterech etapach prowadził portugalski kolarz Joao Almeida, zwycięzca z Przemyśla i Bukowiny Tatrzańskiej. Michał Kwiatkowski zajmował czwarte miejsce ze stratą 21 sekund do lidera.

 

Jedyna lotna premia, na której trzej najszybsi zawodnicy byli nagrodzeni bonifikatami czasowymi, znajdowała się w Andrychowie (113 km).

 

W piątek kolarze pożegnali się z górami. Zwycięstwo w klasyfikacji górskiej przypieczętował Łukasz Owsian, który zabrał się do sześcioosobowej ucieczki. Musiał jednak walczyć z Emilsem Liepinsem (Trek-Segafredo).

 

Na dwóch pierwszych premiach - na przełęczach Krowiarki i Kocierz – pierwszy był Łotysz, a Polak drugi. Wszystko rozstrzygnęło się na ostatniej, podwójnie punktowanej premii im. Joachima Halupczoka na Przegibku, najwyższym punkcie na trasie całego wyścigu (1010 m n.p.m.). Owsian wygrał i obronił białą koszulkę w niebieskie kropki. Założy ją w niedzielę na podium w Krakowie, oczywiście pod warunkiem ukończenia wyścigu.

 

Uciekający wypracowali sobie przewagę ponad czterech minut, a w peletonie długo panowała piknikowa atmosfera. Na Kocierzu kibice gorąco witali Tomasza Marczyńskiego, startującego w Tour de Pologne po raz ostatni. 37-letni kolarz drużyny Lotto Soudal jechał w pierwszym szeregu i pozdrawiał swoich fanów.

 

Po zjeździe z Przegibka z uczestników ucieczki pozostał z przodu tylko Belg Jonas Rickaert, do którego na przedmieściach Bielska-Białej dołączyło trzech kontratakujących kolarzy, wśród nich Marczyński. Cztery kilometry przed metą peleton zlikwidował tę akcję.

 

Końcówka była nerwowa. Doszło do dwóch kraks, których uniknęli kolarze z czołówki klasyfikacji generalnej. Na finiszu Kwiatkowski, zablokowany przez rywali, nie mógł się przebić do przodu i nie włączył się do walki o bonifikaty. Nie powtórzył więc sukcesu z 2018 roku, gdy w tym mieście finiszował najszybciej.

 

29-letni Arndt ma na koncie wygrane etapowe w Giro d'Italia i Vuelta a Espana. W Bielsku-Białej odniósł pierwszy sukces od dwóch lat, wyprzedzając na mecie Mohorica o ćwierć koła. Słoweniec zdobył jednak sześciosekundową bonifikatę i jest bardzo blisko Almeidy.

 

W sobotę odbędzie się przedostatni etap wyścigu – jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 19,1 km. Ta próba powinna być rozstrzygająca. Almeida będzie bronić niewielkiej przewagi nad rywalami, ale - jako mistrz Portugalii w tej konkurencji - nie jest bez szans.

 

 

 

 

W trakcie 78. edycji Tour de Pologne kolarze będą rywalizować podczas siedmiu etapów, odwiedzając m.in. Lublin, Chełm, Zamość, Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zabrze oraz Kraków. Transmisja Tour de Pologne 2021 w Polsacie Sport.

 

Szeroko o wydarzeniach na trasie Tour de Pologne oraz wokół wyścigu informować będzie portal Polsatsport.pl.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie