Tour de Pologne 2021: Pożegnanie Tomasza Marczyńskiego i Michała Gołasia

Inne
Tour de Pologne 2021: Pożegnanie Tomasza Marczyńskiego i Michała Gołasia
fot. PAP
Michał Gołaś

Tomasz Marczyński i Michał Gołaś oo raz ostatni startowali w Tour de Pologne. Po tym sezonie obaj kończą karierę.

Marczyńskiemu na mecie w Krakowie zakręciły się w oczach łzy. 37-letni kolarz pożegnał się z Tour de Pologne w swoim rodzinnym mieście.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polak wygrał klasyfikację górską Tour de Pologne 2021

 

- Zacząłem ten sezon, zdając sobie sprawę z tego, że będzie moim ostatnim. Jako kolarz spełniłem swoje dziecięce marzenia. Byłem mistrzem kraju, wygrałem wiele wyścigów, poznałem mnóstwo ludzi, jeździłem po świecie, uczyłem się języków. To była piękna podróż - podsumował Marczyński, trzykrotny mistrz Polski ze startu wspólnego i zwycięzca dwóch etapów Vuelta a Espana.

 

- Na pewno będę w jakiś sposób związany z kolarstwem. Czuję, że nadszedł czas zmiany. Udało się pokazać polskiej publiczności na etapie do Bielska-Białej i żegnam się z wyścigiem w moim rodzinnym Krakowie, ale jestem szczęśliwy - dodał zawodnik belgijskiej ekipy Lotto Soudal.

 

Gołaś na ostatnim kilometrze wyścigu przewrócił się, ale nic poważnego mu się nie stało.

 

- Dojeżdżaliśmy do mety, sięgałem po bidon i w tym momencie podbiło mi rower. Ale to nic. Pracowaliśmy w tym wyścigu na Michała Kwiatkowskiego. Trzecie miejsce, które zajął, jest dobre, tym bardziej że jechał pod dużą presją - ocenił.

 

Gołaś przyznał, że już dwa lata temu podjął decyzję, że w tym sezonie zakończy karierę.

 

- Kiedy w 2019 roku przedłużyłem o dwa lata kontrakt, wiedziałem, że przestanę się ścigać po jego wygaśnięciu. Nadszedł czas, aby poświęcić się rodzinie, oddać jej wszystko, co mi dała przez lata kariery kolarskiej. Chciałbym zakończyć karierę mając na koncie tysiąc dni wyścigowych. Teraz mam ich 987, więc powinienem osiągnąć tę granicę - ocenił.

 

- W swojej karierze nie wygrałem wiele, ale miałem szczęście jeździć u boku wspaniałych mistrzów, a Michał Kwiatkowski zajmuje wśród nich szczególne miejsce. Cieszę się, że mogłem dołożyć swoją cząstkę w triumf Michała w mistrzostwach świata w Ponferradzie w 2014 roku - dodał.

 

 

Gołaś, rówieśnik Marczyńskiego, odniósł tylko dwa zwycięstwa jako zawodowy kolarz - w mistrzostwach Polski ze startu wspólnego w 2012 roku oraz trzy lata później w belgijskim klasyku Kampioenschap van Vlaanderen. Na temat swojej przyszłości nie chciał się wypowiadać.

Michał Gołaś na mecie 78. Tour de Pologne:

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie